Kosztowne szkolenia dla naiwnych franczyzobiorców

Wtorek
25.10.2005
Przedsiębiorcy, którzy posiadają nawet niewiele pieniędzy, ale chcą prowadzić własną działalność, mogą wybierać wśród ponad 200 ofert systemów franczyzowych. Jest w czym wybierać, ale trzeba uważać na pułapki w umowach.
 

Licencja franczyzowa wynosi od kilku tysięcy do kilku milionów złotych. Najwięcej kosztuje zakup licencji stacji benzynowych, najmniej np. licencji zakładu obsługi fotograficznej lub stoisko kasowe służące do pobierania opłat od ludności. Zdaniem Michała Wiśniewskiego, dyrektora PROFIT system, cena licencji jest istotna, ale tak naprawdę nie powinna decydować o zaangażowaniu przedsiębiorcy w daną sieć.

Ile to kosztuje

Cena licencji to nie jedyny koszt, który ponosi franczyzobiorca. Dochodzą koszty przygotowania lokalu, a jeśli franczyza jest handlowa - koszty zatowarowania oraz miesięczne opłaty franczyzowe: kwotowe lub uzależnione od obrotu.

I tak np. otworzenie butiku z upominkami sieci Galeria Prezentów będzie kosztowało: licencja 20 tys. zł, wyremontowanie i wyposażenie lokalu o maksymalnej powierzchni 40 m2 w meble, sprzęt komputerowy, kasę fiskalną, zakupienie oprogramowania to 40 tys. zł, a pierwsze maksymalne zatowarowanie 60 tys. zł. Razem więc około 120 tys. zł.

Przykładowe koszty inwestycyjne w jednostanowiskowy punkt kasowy Polskiej Agencji Finansowej to cena licencji 2 tys. zł, a koszt inwestycji około 6,5 tys. zł. Koszty inwestycji obejmują zabudowę punktu, wyposażenie biurowe, komputer, kasetę na pieniądze, szkolenie. Opłata wstępna obejmuje również pakiet startowy w postaci ulotek i plakatów.

Należy też dowiedzieć się, kiedy dana inwestycja się zwróci. W przypadku butiku Galerii Prezentów będzie to około pół roku, a w przypadku PAF - 3 miesiące. Zarobki franczyzobiorców każdej z sieci są zróżnicowane.


Eksperci wyjaśniają

Zasady powinny być uregulowane - mówi Michał Wiśniewski, dyrektor operacyjny PROFIT system

Relacje między biorcą a dawcą reguluje przede wszystkim umowa franczyzowa. Dlatego powinna być szczególowa. W kwestiach nieuregulowanych umową - mamy do dyspozycji kodeks cywilny, prawo o własności przemysłowej oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia dotyczące korzystania ze znaku towarowego itp., a także ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów - w zakresie oceny legalności umów franczyzowych.

Umowa franczyzowa powinna zawierać m.in. zapisy związane z wszelkimi opłatami i rozliczeniami płatności, systemem księgowania, zasady zakończenia lub rozszerzenia współpracy, np. jeśli franczyzobiorca chce otworzyć kolejny punkt tej samej sieci, powinna także regulować zasady promocji całej sieci i punktu franczyzobiorcy w zakresie tworzenia budżetu na ten cel.

Często w umowach spotyka się tzw. kary umowne. Umowa nie powinna zawierać ich zbyt wiele, gdyż wtedy przekształaca się w specyficzny kodeks karny.

Więcej: Andrzej Okrasiński,"Gazeta Prawna", 25 października 2005r.
Gazeta Prawna

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018