25.10.2005

Biznesmeni bez kapitału

Jeśli chcesz współpracować z renomowanymi firmami, ale nie masz pieniędzy na rozkręcenie biznesu, możesz zostać agentem.

Działalność agencyjna jest podobna do franchisingu. We franchisingu przedsiębiorca, który nie chce bądź nie potrafi wymyślić własnego produktu, kupuje towar od uznanej firmy i pod jej marka sprzedaje go klientom.

Na taką działalność potrzeba jednak dość dużych pieniędzy. Biznesmen musi bowiem wykupić licencję i często zainwestować w lokal i jego wyposażenie. Łączne koszty to nierzadko 200 tys. zł, a bywa i więcej. Musi też odprowadzać comiesięczną opłatę. Za to do jego kieszeni trafia cały zysk.

Na początku agent musi wybrać działającą na rynku sieć. Jeśli przejdzie przez rozmowę kwalifikacyjną, zostaje wysłany na szkolenie. Później sieć wyznacza mu lokal, urządza go i zaopatruje w towar.
- Agent nie sprzedaje więc własnych produktów bądź usług tylko produkty zleceniodawcy, czyli nie jest właścicielem niczego co ma w środku - tłumaczy Michał Wiśniewski z firmy PROFIT system.

Agent ponosi pełną odpowiedzialność za powierzony mu przez firmę towar. Gdy więc zginie jakiś produkt (np. w wyniku kradzieży), musi pokryć straty z własnej kieszeni.

Przegląd systemów agencyjnych podobnie jak franczyzowych znajdziemy pod adresem franchising.pl. Są tam też warunki, jakie trzeba spełnić, aby wejść do systemu oraz kwoty potrzebne do uruchomienia biznesu.
- Przy systemie agencyjnym radzę jednak wszystkim dokładnie przyjrzeć się branży, w której chcą pracować. Muszą bowiem zdać sobie sprawę, że sami będą musieli codziennie przez wiele godzin prowadzić interes. Zatrudnienie pomocnika na pełnym etacie często może być bowiem nieopłacalne - radzi Michał Wiśniewski.

Więcej: Leszek Kostrzewski, Gazeta Wyborcza, "Mój Biznes", 25 października 2005 r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0