26.10.2005

Bardziej konieczność niż pomysł na życie

Polacy są najbardziej przedsiębiorczy w Europie - wynika z najnowszego raportu o osobach prowadzących własny biznes, który przygotowali naukowcy z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Katowicach.

W drugiej połowie ubiegłego roku swój biznes prowadziło prawie 2,3 mln osób. Jest to prawie 9 proc. osób w wieku 18-64 lata.

Ten wskaźnik był najwyższy w Europie. Wyprzedzamy Francję, Niemcy, Włochy.

Strach przed bezrobociem

Działalność gospodarcza w Polsce jest podejmowana głównie z konieczności. Motywem jest bardziej trudna sytuacja na rynku pracy niż chęć samodzielnego prowadzenia interesu.

Co trzecie osoba zaangażowana w Polsce we własną działalność gospodarczą uważa, że zmusiły ją do tego okoliczności, przeważnie brak pracy lub groźba jej utraty.

Kto ma jakie wyniki

Okazuje się, że zaangażowanie we własną działalność gospodarczą z konieczności przynosi mniejsze efekty, niż gdy podejmowane jest dobrowolnie.

Niższy jest wskaźnik przetrwania firmy oraz potencjał do rozwinięcia biznesu na większą skalę. Zupełnie inna jest sytuacja osób, które dobrowolnie decydują się na samodzielną działalność, bo uważają, że w ten sposób mają większą szansę na sukces, niż pracując na etacie.

Dla kogo konieczność

Z braku alternatywy kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Co ciekawe, do rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce przymuszeni są częściej mieszkańcy miast niż wsi.

Więcej: Paweł Blajer, "Rzeczpospolita", 26 października 2005r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0