Bardziej konieczność niż pomysł na życie

Środa
26.10.2005
Polacy są najbardziej przedsiębiorczy w Europie - wynika z najnowszego raportu o osobach prowadzących własny biznes, który przygotowali naukowcy z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Katowicach.
 

W drugiej połowie ubiegłego roku swój biznes prowadziło prawie 2,3 mln osób. Jest to prawie 9 proc. osób w wieku 18-64 lata.

Ten wskaźnik był najwyższy w Europie. Wyprzedzamy Francję, Niemcy, Włochy.

Strach przed bezrobociem

Działalność gospodarcza w Polsce jest podejmowana głównie z konieczności. Motywem jest bardziej trudna sytuacja na rynku pracy niż chęć samodzielnego prowadzenia interesu.

Co trzecie osoba zaangażowana w Polsce we własną działalność gospodarczą uważa, że zmusiły ją do tego okoliczności, przeważnie brak pracy lub groźba jej utraty.

Kto ma jakie wyniki

Okazuje się, że zaangażowanie we własną działalność gospodarczą z konieczności przynosi mniejsze efekty, niż gdy podejmowane jest dobrowolnie.

Niższy jest wskaźnik przetrwania firmy oraz potencjał do rozwinięcia biznesu na większą skalę. Zupełnie inna jest sytuacja osób, które dobrowolnie decydują się na samodzielną działalność, bo uważają, że w ten sposób mają większą szansę na sukces, niż pracując na etacie.

Dla kogo konieczność

Z braku alternatywy kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Co ciekawe, do rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce przymuszeni są częściej mieszkańcy miast niż wsi.

Więcej: Paweł Blajer, "Rzeczpospolita", 26 października 2005r.
Rzeczpospolita

POPULARNE NA FORUM

Firma zajmująca się odszkodowaniami - warto?

Warto podjąć współpracę z EuCO. Mają naprawdę dobre warunki. Moje zdanie jest takie, że najlepiej współpracować z dobrymi, znanymi na rynku firmami.

7 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Pomysł na biznes - restauracja regionalna

Lady i regały, w tym lady i szafy mroźnicze czy witryny grzewcze dostaniecie w http://frigosystem.com.pl/ ze Szczecina. Firma jest mega solidna, sprzety działają...

52 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Ruszają regionalne targi franczyzy

Assignment Writing Service the writer affiliated with the writing companies are highly qualified as the criteria of being a professional writer is Master’s degree at least...

8 wypowiedzi
ostatnia 26.05.2018
Promocja firmy w katalogach internetowych

Jak maiłabym wybrać firmę, która ma moją firmę rozreklamować w katalogach, czy poprowadzić kampanię AdWords to zdecydowałabym się na popularnego i skutecznego...

3 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

Może warto pomyśleć o filmie promocyjnym czy produktowym? Produkcja tego rodzaju filmów może się zająć http://www.imperiafilm.com/ z Krakowa. Dla nas zrobili...

202 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jak zareklamować mały sklep przez Internet?

Ja wynajęłam firmę https://www.grupafaro.pl/ do prowadzenia dla mnie reklam adwords w google i są skuteczni, przybywa mi wejść i klientów. Także mogę polecić, widać...

64 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Majątek pod ochroną

Apk ideas makes no representations, warranties, or assurances as to the accuracy Read More

1 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

A może tak reklama tv?

202 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018