01.09.2005

Potrzebny efekt skali

Sieci franczyzowe działają niemal w każdym sektorze gospodarki. Przedsiębiorcy traktują franczyzę jako alternatywną - wobec emisji akcji czy wejścia inwestora finansowego - szansę pozyskania pieniędzy na rozwój lub sposób na szybkie poszerzenie własnej sieci - tak aby efektywnie korzystać z efektu skali.

W ostatnich latach staliśmy się świadkami niezwykle dynamicznego rozwoju rynku franczyzowego w Polsce. Przed 2002 r. polski rynek rósł o kilkanaście sieci rocznie. W 2002 r. przybyło 26 sieci franczyzowych, w 2003 r. – 27, a w 2004 r. aż 39. Obecnie w Polsce działa 210 systemów, które posiadają łącznie 13,5 tys. punktów franczyzowych. Jest to o ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeśli analizujemy sytuację na rynku franczyzowym w Polsce, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim inwestycje franczyzobiorców. Średnia wielkość inwestycji franczyzobiorcy w roku 2004 wyniosła 325 tys. zł i wzrosła w stosunku do roku 2003 o 24 tys. zł. Ogółem franczyzobiorcy wydali na inwestycje w 2004 roku około 4,5 mld zł. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba systemów franczyzowych wzrosła o ponad 100 proc. (98 w 2000, ponad 210 obecnie). Franczyzodawcy niechętnie jednak ujawniają informacje o swoich inwestycjach, jednak fakt, że wzrasta liczba punktów własnych sieci, świadczy o tym, że franczyzodawcy mają i przeznaczają środki na inwestycje.

Systematyczny rozwój

Ryzyka w działalności gospodarczej nie można w całości wyeliminować. Można je jednak skutecznie zdywersyfikować, a więc umiejętnie rozproszyć między różne podmioty gospodarcze. Taką możliwość daje właśnie franczyza, która dywersyfikuje ryzyko zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy. Franczyzodawca rozprasza ryzyko prowadzenia swojej działalności gospodarczej, sprzedając pomysł na biznes dużej liczbie obcych podmiotów gospodarczych. Z kolei ryzyko franczyzobiorcy minimalizowane jest doświadczeniem i pomocą: biznesową, marketingową i reklamową franczyzodawcy. Widać zatem, że franczyza to nie tylko sposób na rozwój biznesu i uzyskanie efektu skali ale również obopólna korzyść stron podpisujących umowę. Problem w tym, że w Polsce nadal zbyt mało mówi się i pisze o franczyzie i łączącymi się z nią korzyściami, a przynajmniej jedna z nich jest niezaprzeczalna: franczyza znacznie ułatwia rozpoczęcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Najważniejszym źródłem informacji na temat polskiego rynku franczyzowego oraz jego odniesień do rynków europejskich i światowych jest magazyn Własny Biznes FRANCHISING oraz portal Franchising.pl

Tekst przygotowano na podstawie publikacji Raportu o polskim rynku franchisingu 2004/2005 przygotowanego przez firmę Profit System.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0