02.11.2005

Centra handlowe także w mniejszych miastach

W najbliższych dwóch latach powstanie w Polsce kilkadziesiąt nowoczesnych centrów handlowych. Deweloperzy i fundusze działające na rynku nieruchomości wydadzą na nie ponad miliard euro.

Jak ocenia firma Jones Lang LaSalle, w nowych centrach będzie 1,3 mln mkw. powierzchni handlowej na wynajem. To sporo, bo w obiektach wybudowanych przez 10 lat powstało 3 mln mkw. Większość tej powierzchni jest obecnie w największych miastach, głównie w Warszawie. Silna konkurencja może niedługo doprowadzić do zmiany charakteru niektórych obiektów. Dlatego inwestorzy coraz chętniej wchodzą do mniejszych miast, budząc niekiedy popłoch i protesty lokalnych kupców, choć część z nich zakłada potem swoje sklepy w nowym centrum.

Nowo powstające centra biją na głowę wielkością, standardem ikosztami budowy swych konkurentów z połowy lat 90. Wtedy zagraniczne sieci budowały w blaszanych halach, wokół swych hipermarketów, pierwsze galerie handlowe, kosztujące po 10 mln euro. Dziś hipermarket z kilkoma butikami nie nazywa się już centrum handlowym, a wielcy detaliści stopniowo wycofują się z inwestycji w nieruchomości. Ich rolę przejmują deweloperzy albo wyspecjalizowane międzynarodowe fundusze, które - jak Apollo-Rida czy Meinl European Land - zarówno inwestują w nowe centra, jak i przejmują już działające obiekty.

Koszt nowoczesnego centrum handlowo-rozrywkowego przekracza teraz często 100 mln euro. 200 mln euro będzie kosztować Manufaktura w dawnej fabryce Poznańskiego w Łodzi, która wiosną przyszłego roku przyjmie pierwszych klientów. Koszt warszawskich Złotych Tarasów ma sięgnąć 350 mln euro. Zdaniem firm doradczych i deweloperów, w zależności od ceny gruntu, materiałów i jakości wykończenia, na metr kwadratowy nowoczesnego centrum handlowego można wydać nawet 2 - 2,5 tys. euro.

Więcej: "Rzeczpospolita", 2 listopada 2005r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0