Duńczycy idą na wschód i południe

Środa
09.11.2005
Działająca dotąd tylko na zachodzie kraju sieć sklepów spożywczych Netto zaczyna ekspansję w kolejnych regionach Polski. Chce otwierać 50 placówek rocznie.
 

Rywalizacja na dynamicznie rosnącym rynku sklepów dyskontowych zaczyna nabierać rumieńców. Największa sieć dyskontów w Polsce — Biedronka — jest na razie poza zasięgiem konkurentów, ale walka o kolejne miejsca w stawce jeszcze trwa. O spory kawałek tego rynku zamierza powalczyć duńska sieć Netto.

Netto ma dziś w zachodniej Polsce (od Szczecina po Polkowice) 94 sklepy o średniej powierzchni sprzedaży 500-600 m2. W lutym ich liczba ma się zwiększyć do 100. To jednak dopiero początek ekspansji w naszym kraju.

Plany na przyszły rok zakładają otwarcie 30 nowych sklepów oraz budowę dużego centrum logistycznego na południu kraju. Lecz od 2007 r. tempo ekspansji ma się zwiększyć do 50 nowych punktów rocznie. Powstać ma też trzecie centrum logistyczne, tym razem w centrum kraju.

Realizacja planów Netto nie będzie łatwa. Czeka je bowiem wyścig o najlepsze lokalizacje z innymi dynamicznie rozwijającymi się sieciami: niemieckim Lidlem oraz Plusem (obie mają już dużo ponad 100 sklepów), portugalską Biedronką (ponad 700 placówek) oraz francuskim Leader Price.

Więcej: Wiktor Szczepaniak "Puls Biznesu", 9 listopada 2005r.
Puls Biznesu

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.