10.11.2005

Polskie firmy zadowolone

Firmy nadal wstrzymują się z inwestycjami, ale nastroje w przedsiębiorstwach wyraźnie się poprawiły, a eksport wciąż sobie świetnie radzi. Eksporterzy nadal potrafią dostosować się do niekorzystnego kursu, choć przybywa firm, które na tym cierpią.

Pod koniec III kwartału odnotowano wyraźną poprawę nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorstw, która sugeruje utrzymanie się dobrej koniunktury z możliwością dalszej jej poprawy w IV kwartale - czytamy w najnowszym opracowaniu NBP. Okazuje się, że opinie firm o własnej sytuacji ekonomicznej były pod koniec III kwartału najlepsze w całej historii badań. Poprawę zanotowali zwłaszcza importerzy, a także sektor publiczny oraz firmy budowlane.

Mimo lepszych nastrojów w firmach i dobrej sytuacji finansowej nie pojawiają się sygnały o rozpoczęciu nowych inwestycji. Autorzy badań zauważają jednak, że takie osłabienie aktywności inwestycyjnej jest typowe dla końcówki roku, kiedy nie rozpoczyna się nowych projektów.

NBP podkreśla też, że po raz pierwszy w histroii badań żadna firma nie powiedziała, iż całkowicie rezygnuje z rozpoczętej czy zaplanowanej inwestycji. Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych przekracza 80 proc., a więc wciąż jest bardzo wysoki.

Więcej: Patrycja Maciejewicz, "Gazeta Wyborcza", 10-11 listopada 2005r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0