16.11.2005

"Bliska" nowym orężem płockiego giganta

Premierę sieci o nazwie "Bliska" zaplanowano na koniec listopada. Ma kusić niższymi cenami i powstrzymać spadek udziału spółki w rynku.

W marcu tego roku PKN Orlen ogłosił strategię dla rynku detalicznego. Jednym z jej strategicznych założeń ma być utworzenie drugiego, ekonomicznego brandu – pisze dziennik Puls Biznesu. Decyzja już zapadła. Projekt i logo nowej marki mają zostać zaprezentowane 28 listopada. Spółka na razie nie ujawnia szczegółów. Gazecie udało się jednak dotrzeć do najważniejszych założeń.

Nowa sieć ma otrzymać nazwę "Bliska". Jeszcze do końca tego roku ma w Polsce pojawić się około 30 stacji w biało-zielonych szatach. Cel działań Orlenu jest oczywisty – pisze Puls Biznesu - zahamowanie spadku udziału koncernu w rynku sprzedaży detalicznej. Według informacji płockiej spółki, od początku lat 90. Orlen (wtedy jeszcze jako Petrochemia Płock) tracił po około 2 proc. udziału w rynku. Pod koniec ubiegłego roku udział w rynku wynosił 28,6 proc., a w sierpniu tego roku Igor Chalupec, prezes spółki, informował, że skurczył się do 26,5 proc.

Jedną z tratw ratunkowych, która miałaby uratować koncern przed dalszymi spadkami, ma być podział obecnie działającej sieci (ponad 1900 stacji) na dwa segmenty: premium i tzw. ekonomiczny, czyli właśnie Bliska. Podział ten ma sprawić, że w 2009 r. udział Orlenu w detalicznej sprzedaży paliw ma wzrosnąć do minimum 30 proc.

Więcej: Paweł Janas, Puls Biznesu, 16 listopada 2005

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0