Od bielizny po wyroby skórzane

Wtorek
22.11.2005
Franchising to oferta dla małych przedsiębiorców, którzy mają niewielki kapitał i chcą prowadzić w miarę bezpiecznie np. sklep z ubraniami. Mają w czym wybierać – w kraju działa 40 systemów franczyzowych w branży odzieżowej.
 

Franczyzodawca oferuje biorcy markę firmy i metody prowadzenia przedsiębiorstwa. Nowa firma jest samodzielnym przedsiębiorstwem działającym w ramach sieci. Musi jednak przestrzegać norm ustalonych przez twórcę danego systemu franczyzowego – dawcę licencji franczyzowej. Prawa i obowiązki obu stron powinny być jasno i precyzyjnie zawarte w umowie franczyzowej.

Sklepy z damską bielizną

Jedną z firm działających w systemie franczyzowym jest sieć sklepów z elegancką bielizną damską pod marką Szame. System ten bazuje na 15-letnim doświadczeniu. Posiada 7 salonów sprzedaży. Koszty pierwszego zatowarowania sklepu dla franczyzobiorcy wynoszą od 25 tys. do 40 tys. zł, w zależności od wielkości sklepu.

Dziewiarstwo może się opłacać

Od kilku lat swoją sieć franczyzową rozwija polska firma Sun of Gaba działająca w branży ubrań dziewiarskich. Obecnie posiada już 12 franczyzobiorców. W swojej polityce działania podchodzi bardzo elastycznie do swoich biorców licencji. Nie pobiera opłat licencyjnych.

Na inwestycje w tym systemie potrzeba od 32 do 35 tys. zł. W tej sumie mieści się towar i zakup mebli, których cenę firma ma wynegocjowaną z producentem. Wystrój salonu w zasadzie jest organizowany według wskazówek Sun of Gaba. Nie ma opłat licencyjnych. W Sun of Gaba do wielu rzeczy podchodzi się elastycznie. Nie ma sztywnych wymagań np. co do wielkości sklepu. Często zdarza się, że ktoś ma sklep 100- lub 120-metrowy, ale tylko jedną trzecią z niego przeznacza na produkty tej marki. Firma się na to zgadza. Może też być stoisko lub dział w większym sklepie, np. odzieżowym, gdzie są sprzedawane i inne marki. Doradza nawet, jakie inne marki należy do sklepu wprowadzić.

Ekskluzywne skóry

Franczyzobiorców poszukuje na polskim rynku nadal system franczyzowy DSD Polska, handlujący ekskluzywnymi wyrobami skórzanymi i tekstyliami dla kobiet i mężczyzn pod marką DERRI. Sklepy są raczej lokalizowane w atrakcyjnych miejscach handlowych, gdzie jest w miarę duży przepływ klientów. Do nich franczyzodawca zalicza tzw. ulice handlowe i galerie handlowe. Maksymalna suma inwestycji mieści się w granicach od 900 do 1100 zł na jeden mkw. powierzchni sklepu. Nakłady inwestycyjne w dużej mierze zależą od stanu lokalu i koniecznych nakładów na remont. Wymagane jest, by biorca posiadał lokal o powierzchni co najmniej około 60 mkw.

Wyposażenie sklepu i wizualizacja powinna być zorganizowana zgodnie z wymogami sieci. Wymagane jest też niekiedy zabezpieczenie w postaci gwarancji bankowej.

W ramach tzw. pakietu franczyzowego i umowy franczyzowej, firma DSD pomaga w znalezieniu lokalu, projektuje adaptację lokalu. Aranżuje wnętrza i wystawy salonu. Oferowane są także szkolenia dla franczyzobiorców. W wielu przypadkach franczyzodawca partycypuje w kosztach wyposażenia sklepu. Wspiera franczyzobirocę marketingowo – prowadząc kampanie reklamowe.

Sieć Gwoździeja

W kraju działa pierwsza w sieci franczyzowej ogólnopolska sieć sklepów z zachodnią odzieżą używaną. Jest to Sieć Handlowa Gwoździej. Posiada ona 15 własnych i 15 działających w sieci franczyzowej sklepów. Sieć charakteryzuje się raczej niskimi kosztami otwarcia i organizacji sklepu. Opłata wstępna wynosi 2 tys. zł. Natomiast nakłady na zorganizowanie sklepu wynoszą od 7 do 20 tys. zł.

Więcej: Andrzej Okrasiński, "Gazeta Prawna", 22 listopada 2005r.


Gazeta Prawna

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.