23.11.2005

Benzyna za 3,59 zł? - to możliwe

Według analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych za osiem-dziewięć lat stacje benzynowe otwierane przez hipermarkety będą kontrolować nawet połowę rynku sprzedaży paliwa w Polsce. Już teraz agresywnym cięciem cen wykańczają konkurencję. Benzynę można tam kupić już za 3,59 zł

W Zielonej Górze od kilkunastu dni na stacjach Auchan i Tesco paliwo jest chyba najtańsze w Polsce - 1 litr benzyny 95 kosztuje 3,59 zł, a litr 98 - o 10 groszy więcej. Stacje są oblegane przez mieszkańców, tankują tam nawet ludzie z pobliskich miasteczek i wiosek.

Na reakcje konkurencji nie trzeba było długo czekać. Inne zielonogórskie stacje, żeby przeżyć, też rozpoczęły wielkie cięcia. Na Shellu przy al. Zjednoczenia litr 95 spadł do 3,79 zł.

Podobna wojna cenowa spowodowana wejściem marketów toczy się w innych polskich miastach, m.in. w Łodzi i Poznaniu. Tutaj też kupimy paliwo poniżej 4 zł.

Tanich jest już setka

W Polsce jest ok. 6,7 tys stacji benzynowych. Jeszcze w ub. roku było wśród nich 40 stacji należących do hipermarketów, obecnie jest ich ok. 100 (w 2001 r. nie było żadnej).

Najbardziej rozwija się sieć Tesco. Jeszcze w grudniu ub.r. brytyjska sieć nie miała w Polsce żadnej stacji, teraz ma ich dziewięć (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Tychach, Wałbrzychu), a do końca roku otworzy sześć kolejnych.

Jacek Wróblewski z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (zrzesza koncerny prowadzące sieci stacji paliw, m.in. PKN Orlen Lotos, BP, Shell, Statoil) przyznaje, że sieci, widząc zagrożenie hipermarketów, już podjęły rękawicę. Bronią mają być stacje ekonomiczne. Nie będzie w nich wielkich sklepów, będą miały gorszą lokalizację (obrzeża miast), w związku z tym będą miały niższe koszty i niższą cenę.

Więcej: Leszek Kostrzewski, Gazeta Wyborcza, 23 listopada 2005 r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0