01.12.2005

Małe firmy w dobrej kondycji

W dobrej sytuacji finansowej są wszystkie firmy: zarówno duże, jak i małe, państwowe i prywatne - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego na temat depozytów przedsiębiorstw w bankach. Co więcej - z sektora bankowego płyną sygnały, że firmy coraz chętniej biorą kredyty na inwestycje.

O tym, że kondycja dużych przedsiębiorstw jest bardzo dobra, informował niedawno Główny Urząd Statystyczny. Według niego, w III kwartale przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 osób miały łączny zysk netto przekraczający 15 mld zł.

Oszczędzają, a więc mają zyski

Czy III kwartał był równie dobry w mniejszych firmach? O tym, że tak było, świadczą dane z sektora bankowego. Depozyty przedsiębiorstw rosną w coraz większym tempie. Co ciekawe, bankowe statystyki wskazują na znakomitą sytuację najmniejszych przedsiębiorstw - które zatrudniają nie więcej niż 9 osób. Jednocześnie to w małych firmach widać największą skłonność do wykorzystania kredytów bankwoych. Wartość kredytów dla tej grupy klientów rosła w ostatnich miesiącach w tempie 6 proc. w skali roku. To wyraźnie lepiej niż w przypadku kredytów dla większych firm - gdzie roczny przyrost waha się w granicach 1-2 proc.

Więcej: Parkiet 1 grudnia 2005 r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0