09.01.2006

Północ coraz silniejsze na południu

Biuro nieruchomości Północ otworzy w lutym pierwszą franczyzową jednostkę.

Pierwszego lutego zostanie otwarte pierwsze franczyzowe biuro nieruchomości firmy Północ. Nowa agencja będzie mieścić się w Bochni, ale franczyzobiorca będzie obsługiwał klientów również z terenu Brzeska. Północ posiada dwa własne biura – oba zlokalizowane są w Krakowie. Kolejne biuro umocni pozycję firmy Północ na południu Polski, która w 2006 roku planuje rozpoczęcie ekspansji na Śląsku. Najpierw przedstawiciele firmy zamierzają otworzyć własny oddział w tym rejonie, a dopiero potem rozwijać sieć poprzez placówki franczyzowe.

Biuro Nieruchomości Północ działa od styczniu 1999 roku. Firma najpierw zajmowała się handlem i pośredniczeniem nieruchomościami na terenie południowej części Krakowa. Następnie zaczęła obsługiwać całą Małopolskę. Biuro prowadzi kompleksową obsługę klientów. Począwszy od wyszukania nieruchomości, poprzez przygotowanie umów, promocję ofert, obsługę notarialną, geodezyjną, prawną, wycenę nieruchomości aż po pomoc w uzyskaniu kredytu.

Właścicielom biur nieruchomości oraz osobom, które dopiero planują rozpocząć pracę w branży, franczyzodawca proponuje przyłączenie się do sieci i działanie pod marką Północ.
Osoba, która będzie chciała zostać franczyzobiorcą firmy Północ musi albo posiadać zawodową licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, albo zatrudnić osobę, która ma takie uprawnienia. Zdobycie licencji zajmuje około roku czasu. Poza tym potencjalny franczyzobiorca musi posiadać kapitał niezbędny do otwarcia biura. Wysokość opłaty licencyjnej jest uzależniona od tego, czy potencjalny franczyzobiorca prowadzi już biuro nieruchomości, a jeśli tak, to gdzie. W mieście poniżej 50 tys. zł opłata waha się od 1-1,5 tys. zł (niższa jeżeli biuro już działa). Natomiast w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców wynosi 1,4-1,8 tys. zł.

Przedstawiciele firmy szacują, że jeżeli franczyzobiorca będzie chciał otworzyć placówkę o powierzchni około 30 m2, to kwota inwestycji nie powinna przekroczyć 28 tys. zł. Zapowiadają, że szacowany okres zwrotu z inwestycji to 6-8 miesięcy. Twierdzą, że gdy biznes się rozkręci, franczyzobiorca powinien mieć 5-7 tys. zł zysku miesięcznie. W trakcie współpracy z firmą Północ, franczyzobiorca będzie zobowiązany uiszczać comiesięczne opłaty. Wysokość opłaty jest uzależniona od obrotu i wynosi 4-7 proc. (mniej, jeżeli franczyzobiorca będzie miał niski dochód).

Info: Północ