23.01.2006

Benzina będzie się rozwijać

Kontrolowana przez Orlen czeska sieć stacji paliwowych Benzina jeszcze w tym kwartale ma się powiększyć o ponad 20 placówek. Wiosną liczyć więc powinna prawie 330 stacji. Benzina planuje unowocześnienie placówek, na co zamierza przeznaczyć prawie 1,3 mld koron.

Dzisiaj Benzina ma w Republice Czeskiej dokładnie 307 stacji paliwowych. Oznacza to, że jest największym graczem, kontrolującym 11-12 proc. tamtejszego rynku. W najbliższych dniach uruchomione mają być kolejne dwie placówki. Dla Orlenu, który poprzez Unipetrol jest właścicielem Benziny, to jednak za mało. Płocki koncern chce, aby w 2008 roku Benzina miała co najmniej 15 proc. udział w czeskim rynku detalicznym.

Konieczne są zatem przejęcia. Ale o nie - po zakupie przez OMV, liczącej ok. 7 stacji czeskiej sieci Arala - coraz trudniej. Dlatego Unipetrol postanowił na razie uporządkować własną grupę i rozwijać się organicznie.

W najbliższych tygodniach sieć Benziny powiększy się o 19 stacji, należących dziś do innej spółki zależnej Unipetrolu - Paramo Trysk.

Więcej: "Parkiet", 23 stycznia 2006 r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0