Polskie sieci odzieżowe poza granicami kraju

Poniedziałek
06.03.2006
- rozmowa z Grzegorzem Koterwą, członkiem zarządu Artman SA.
 

Polskie sieci odzieżowe inwestują w sklepy poza granicami kraju. Na co mogą liczyć?
Ekspansja zagraniczna jest naturalnym etapem rozwoju polskich firm odzieżowych, które osiągnęły już pozycję na krajowym rynku. Budowa sieci sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej otwiera nowe możliwości – zarówno pod względem wielkości sprzedaży, jak i zyskowności - można tam zrealizować wyższe marże. Rynki te są wciąż mniej konkurencyjne niż rynki Europy Zachodniej, dlatego łatwiej na nich o sukces.

Czy franczyza może być pomocna w rozwoju zagranicznym sieci?
Franczyza jest - obok salonów własnych - jednym z najbardziej efektywnych sposobów budowania dużej sieci handlowej, przynosząc zarówno dobre efekty sprzedaży, jak i wzmocnienie pozycji marki. Jest też niewątpliwie optymalnym modelem rozwoju na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w początkowym etapie budowy sieci, ponieważ wymaga mniejszych nakładów inwestycyjnych i niesie ze sobą większe bezpieczeństwo.

Jak Pan ocenia polski rynek odzieżowy i firmy, które na nim działają?
Polski rynek odzieżowy, wyceniany obecnie na ok. 15 mld zł, jest bardzo atrakcyjnym obszarem. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa i zwiększeniem znaczenia brandu, wzrasta skłonność klientów do zapłacenia wyższej ceny za odzież znanej marki. Dlatego wysiłki firm odzieżowych koncentrują się na zwiększaniu sieci sprzedaży. Rozwój sieci wiąże się też z powstawaniem centrów handlowych. Niewątpliwie w perspektywie najbliższych lat czeka nas także konsolidacja rynku odzieżowego - jest on bardzo rozdrobniony i nawet największe firmy mają po kilka procent udziału w rynku.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.