21.03.2006

Sieć trafi pod młotek?

Orlen chce pozbyć się stacji w Niemczech. Prace trwają, są kupcy — twierdzi niemiecki dziennik „Handelsblatt”. Spółka zaprzecza.

Niemiecki dziennik gospodarczy „Handelsblatt” przekazał wczoraj elektryzującą wiadomość: PKN Orlen przygotowuje sprzedaż należących do niego 480 stacji benzynowych w Niemczech. Gazeta powołuje się na osobę zbliżoną do płockiej spółki. Wśród kupców „Handelsblatt” wymienia francuski Total i rosyjski Łukoil.

Jeszcze nie teraz

Orlen dementuje te informacje. Przedstawiciele spółki twierdzą, że nie prowadzi ona żadnych przygotowań do sprzedaży ani rozmów z inwestorami. Ale…
Sprzedaż wchodzi oczywiście w grę. Taki wariant przewiduje strategia spółki. Nasze analizy wskazują jednak, że dokonanie tej transakcji obecnie naraziłoby spółkę na straty. Dlatego koncentrujemy się na restrukturyzacji sieci — powiedział gazecie "Puls Biznesu" Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen.

Same straty

Niemieckie stacje, kupione przez Orlen pod koniec 2002 r. od BP, nie są perłą w koronie polskiego koncernu. W 2004 r. strata netto spółki Orlen Deutschland wyniosła 83 mln zł przy przychodach 8,63 mld zł. W roku ubiegłym było to odpowiednio 138 mln zł przy 8,60 mld zł. Dodać jednak trzeba, że w IV kwartale Orlen Deutchland zawiązał jednorazową rezerwę 137 mln zł na ryzyko gospodarcze.

W 2005 r. Orlen zamknął 11 swoich niemieckich stacji, a docelowo chce wyłączyć z sieci około 60 nierentownych placówek.

Więcej: Paweł Janas, "Puls Biznesu" 17 marca 2006r.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0