07.05.2001

Mol uderza w konkury do PKN

Następuje dalsza konsolidacja branży paliwowej Europy Środkowej

Dziennik Prawo i Gospodarka podał, że współpraca MOL Rt. z PKN Orlen S.A. dałoby efekty synergii i skali – uważa prezes węgierskiego koncernu. – To niewielkie spółki, ale połączone byłby firmą średniej wielkości w skali światowej – powiedział Zsolt Hernandi w wywiadzie dla agencji PAP. – Aby dobrze funkcjonować w perspektywie, trzeba dążyć do konsolidacji. Mamy już pewne osiągnięcie w tej dziedzinie.

MOL ma 36,2 proc. słowackiego koncernu Slovnaft i na podstawie opcji prywatyzacyjnej w ciągu półtora roku osiągnie udział większościowy. To pierwsza tak znacząca konsolidacja w tym regionie i pierwsza zagraniczna inwestycja kapitałowa kraju z tego regionu. MOL ma zamiar reagować na każdą ofertę. Uważa, że alians PKN-MOL dałby lepszy efekt synergii, niż PKN-OMV, dlatego nie dąży do objęcia akcji austriackiego koncernu. – Wzrost austriackiego rynku paliwowego jest mniejszy niż polskiego i węgierskiego czy też słowackiego. Zresztą struktura własnościowa OMV jest taka, że nawet gdyby MOL zakupiła 10 proc. jego udziałów, to i tak nie miałby wpływu na podejmowane decyzje.

Budowanie pozycji przez udziały mniejszościowe nie da korzystnych efektów – uważa Hernandi. – Gdyby MOL i PKN wykupiły po 10 proc. udziałów nawzajem , to byłoby to wyrzucanie pieniędzy. Uważa natomiast za możliwe strategiczne partnerstwo pomiędzy MOL i PKN bez wymiany kapitałowej. – Firmy pracowałyby oddzielnie, jednak utrzymywany byłby bardzo ścisły kontakt.

Mógłby też nastąpić podział rynku w niektórych segmentach, by wspólnie osiągnąć cele strategiczne. Za 5-10 lat w Europie Środkowej będzie znacznie mniej samodzielnych firm w sektorze paliwowym. Napłynie coraz więcej obcego kapitału. Jednak dopiero skonsolidowany przemysł paliwowy regionu mógłby zainteresować poważnego inwestora branżowego.

Więcej: Prawo i Gospodarka, 4 maja 2001, s. 6

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0