28.06.2006

Polacy leczą się prywatnie

Rynek prywatnej opieki medycznej ma się bardzo dobrze. Coraz więcej Polaków decyduje się na dodatkowe finansowanie opieki zdrowotnej dla swojej rodziny – wynika z raportu Acxiom Polska.

70 proc. konsumentów przyznało, że korzystało z niepublicznych usług medycznych dla siebie lub swoich dzieci, choć starało się to robić sporadycznie, tylko w poważnych sprawach. W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek ten wzrósł o 7 proc. Istnieje także całkiem spora grupa osób, które stawiają wyłącznie na prywatną opiekę zdrowotną i w ogóle nie korzystających z publicznych placówek – stanowią oni już ponad 9 proc. pacjentów.

Duży potencjał i perspektywy rozwoju wydają się też mieć produkty ubezpieczeniowe pokrywające min. koszty korzystania z prywatnych usług medycznych. W chwili obecnej są one jeszcze dużą nowością, ale 28 proc. respondentów już zadeklarowało swoje zainteresowanie i chęć korzystania z tego typu ubezpieczeń.

Do 200 zł miesięcznie na leki

Prawie połowa (43 proc.) konsumentów na leki stara wydawać się nie więcej niż 50 zł miesięcznie, 36 proc. przeznacza na ten cel kwoty z przedziału 51-100 zł na miesiąc, a 17 proc. próbuje zmieścić się w granicach 101-200 zł.

Kupić tam, gdzie taniej

Przy wyborze apteki polski konsument zwraca uwagę przede wszystkim na korzystne ceny (59 proc. wskazań), odległość od miejsca zamieszkania (41 proc.) oraz kompetentne doradztwo i dobrą obsługę (po 31 proc. wskazań). Znacznie mniejsze znaczenie na miejsce zakupu medykamentów ma zróżnicowana oferta (6 proc.) czy czynniki związane z lojalnością konsumenta, takie jak: przyzwyczajenie (14 proc.) i zadowolenie z dotychczasowej obsługi (20 proc.).