19.07.2006

Franczyza wejścia warta

W umowach franczyzowych ważna jest precyzja – mówi Karina Korczyńska, konsultant ds. franczyzy PROFIT system.

Czy warto przekształcić sieć we franczyzę?
Jak najbardziej. Główną zaletą rozwijania sieci przez franczyzę jest zwiększenie kanałów dystrybucji bez konieczności angażowania własnych środków finansowych. To franczyzobiorca ponosi koszty i ryzyko otwarcia punktu, a franczyzodawca wzmacnia swoją pozycję na rynku, zyskuje na wzroście skali wykorzystania i rozpoznawalności logo sieci, a także zwiększa sprzedaż swoich towarów lub usług. Nie bez znaczenia pozostają też opłaty franczyzowe, które otrzymuje od franczyzobiorców.

Kiedy można zacząć rozwijać sieć franczyzową?
Gdy pomysł na biznes jest sprawdzony. Trzeba prowadzić przynajmniej jedną jednostkę pilotażową przez min. 12 miesięcy. Niezbędne jest też posiadanie opracowanego i spisanego know-how, zastrzeżone prawo do znaku towarowego pod którym będzie rozwijać się sieć oraz dobrą umowę franczyzową.

Dobrą umowę czyli jaką?
Zacznijmy od tego, że umowa franczyzowa to podstawowy dokument, który reguluje uprawnienia i obowiązki franczyzobiorcy oraz franczyzodawcy, przysługujące im względem siebie. Ponieważ współpraca na zasadzie franchisingu jest długoterminowa, umowa musi być na tyle szczegółowa, aby jasno z niej wynikało na jakich zasadach ma się opierać. Bardzo ważna jest precyzja. Zapisy powinny być na tyle szczegółowe, żeby nie pozostawiały nieuregulowanych kwestii, a z umowy nie mogą wynikać wątpliwości interpretacyjne. Należy pamiętać, że do podpisanej umowy franczyzowej strony sięgają w chwilach konfliktu, a szczegółowe i precyzyjne zapisy jednoznacznie określają, która ze stron czego może żądać. Przygotowanie umowy, która chroni prawa własności intelektualnej franczyzodawcy, jest przyjazna dla franczyzobiorcy i spełnia wymienione kryteria nie jest łatwe. Dlatego przestrzegałabym przed samodzielnym konstruowaniem umowy franczyzowej. Lepiej pozostawić to profesjonalistom.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0