Piątek
25.08.2006
Smyk i Empik, spółki należące do Grupy EM&F przejmują firmy na Ukrainie. Czy grupa wprowadzi tam marki franczyzowe – pokażą wyniki badań tamtejszego rynku.
 

Za ponad 11 milionów dolarów Empik i Smyk, dwie spółki zależne Grupy EM&F przejmą pakiety kontrolne w dwóch spółkach ukraińskich. Firmy mają podobny profil działalności jak spółki należące do grupy. Przejmowana przez Empik Bukva prowadzi sieć 27 księgarni, z kolei spółka Paritet Servis Retail, której pakiet kontrolny chce kupić Smyk, prowadzi dwa sklepy pod nazwą Kinderland (produkty dla dzieci i matek). Czy na Ukrainie pojawią się inne, w tym franczyzowe, marki z portfolio Grupy EM&F – na razie nie wiadomo. Jak nas poinformowała Katrzyna Górecka, dyrektor ds. komunikacji NFI Empik Media & Fashion, koncern prowadzi rozpoznanie dotyczące innych marek.

Do portfela marek zarządzanych przez EM&F należą m.in. polskie specjalistyczne sieci handlowe (Empik, Smyk, Galeria Centrum); spółki specjalizujące się w zarządzaniu wiodącymi sieciami odzieży markowej jak np. Mango, Hugo Boss, Esprit, Mexx, Aldo, Wallis, River Island i Zara (marka zarządzana w Polsce przez Zara Polska Sp. z o.o., z którą EM&F jest powiązana kapitałowo), a także sieć szkół języków obcych SJO Empik i Speak Up oraz sieci salonów fotograficznych EMPIK Foto. Do portfela Grupa EM&F należy także spółka Optimum Distribution Polska, dystrybutor marek kosmetyczno-perfumeryjnych m.in. Chanel, Dior, Clarins, Shiseido, produktów optycznych marki Bausch&Lomb oraz odzieży sportowej marek Sergio Tacchini i Protest. Ponadto Grupa EM&F jest powiązana kapitałowo ze spółką Sephora Polska (50 perfumerii w Polsce) oraz coffeeheaven international plc., właścicielem 51 kawiarni w Polsce, na Łotwie, w Czechach i w Bułgarii).