Wtorek
24.10.2006
- rozmowa z Jolantą Tkaczyk z WSPiZ im. L. Koźmińskiego w Warszawie.
 

Firmy kuszą klientów nagrodami w zamian za korzystanie z ich usług. W walce o lojalnych klientów coraz częściej korzystają z programów lojalnościowych. Czym one są programy lojalnościowe i dlaczego są tak popularne?
Programy lojalnościowe to specjalne działania promocyjne, których celem jest utrzymanie klienta i związanie go na dłuższy czas z firmą. Bardzo często program lojalnościowy mylony jest z promocją lojalnościową, która z reguły trwa krótko i nastawiona jest na szybki wzrost sprzedaży. Program lojalnościowy stosowany jest natomiast po to, aby często zahamować spadek sprzedaży. Choć oczywiście jego celem może być też zdobycie nowych klientów.

Jakie programy sprawdzają się w handlu, a jakie w gastronomii?
W sklepach najlepiej sprawdzają się programy uczestnictwa i kartygwarantujące zniżki. W gastronomii najczęściej stosuje się karty stałego klienta (wzbogacone o bonusy, np. deser gratis).

Kiedy warto wprowadzać program i jak długo powinien trwać?
Wtedy gdy rynek, na którym działa firma jest rynkiem nasyconym i dojrzałym, oferty niczym się od siebie (oprócz marki i ceny) nie różnią, a odbiorcy są zmęczeni reklamami i w związku z tym niewrażliwi na działania promocyjne związane z reklamą. Dobry program lojalnościowy nie powinien mieć wyznaczonego finału. Chyba, że rachunek ekonomiczny wyraźnie wskaże jego nieopłacalność (co się zdarza, szczególnie gdy źle skalkulujemy koszty programu lub jeśli życie nas czymś zaskoczy).

rozmawiała (aw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.