23.05.2001

Accor ogłosi strategię

Accor w połowie czerwca ogłosi strategię wobec Orbisu

Połączenie z inwestorem strategicznym wymaga opracowania strategii, dlatego fuzja firm: Accor i polskiego operatora hotelowego może potrwać do dwóch lat - podaje Prawo i Gospodarka.

Zgodnie z umową franchisingową, zawartą między Orbisem a francuskim koncernem hotelowym Accor, hotel Victoria, od 1976 r. działający pod marką Inter Continental wejdzie do Sofitel Hotels. Jest to luksusowa sieć hoteli grupy Accor. Zgodnie z postanowieniami umowy franchisingowej, która została zawarta 26 lipca 2000 r., Accor udzielił polskiej spółce hotelarskiej prawa na używanie przez hotele Orbisu znaków towarowych: Ibis, Mercure, Novotel, Sofitel, Etap Hotel i Formule 1, jak również związanych z nimi symboli oraz znaków słowno-graficznych. Zdaniem specjalistów dzięki temu hotele Orbisu, który dysponuje największą w Polsce siecią hotelową (56 obiektów), będzie bardziej rozpoznawalny dla zagranicznych turystów. Warszawska Victoria jest drugim w Polsce, po krakowskim Forum, hotelem używającym znaku Sofitel. Do czasu wygaśnięcia umowy franchisingowej z siecią Bass Orbis będzie płacił za znak Inter Continental, jednocześnie jednak w tym czasie Accor nie będzie pobierał opłat za znak Sofitel - informuje Prawo i Gospodarka.

Victoria, jedyny pięciogwiazdkowy hotel Orbisu, na stałe zadomowił się w warszawskim krajobrazie. Ostatnio modernizacja hotelu kosztowała spółkę 30 mln USD. Maciej Grelowski, prezes Orbisu powiedział dla Prawa i Gospodarki, że Orbis będzie się koncentrował na rozwoju sieci 2 –3 gwiazdkowych hoteli.

- Francuski inwestor ogłosi swoją strategię 12 – 16 czerwca. Z niecierpliwością oczekujemy, że nasz współwłaściciel ogłosi to, co było zapisane w umowie prywatyzacyjnej, że połączymy nasze starania operacyjne, kapitałowe oraz nasz wspólny marketing i sprzedaż – powiedział dla Dziennika Finansowego M. Grelowski. Dodał też że fuzja z Accor Polska może potrwać do dwóch lat. Nie jest jeszcze wiadomo, czy Orbis zapłaci za 11 hoteli Accor gotówką, przez podwyższenia kapitału. Do wyceny tych obiektów zostaną powołani dwaj niezależni audytorzy – jeden powołany przez Accor, drugiego wybierze Orbis.

Więcej: Piotr Burza, Prawo i Gospodarka, 23 maja

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0