12.12.2006

Święta widać w kasie

Ponad połowa Polaków planuje zapłacić za świąteczne prezenty z bieżących dochodów, ale są i tacy, którzy na święta chcą się zapożyczyć – wynika z badań grupy badawczej Ipsos.

Właściciele sklepów mogą się cieszyć z nadchodzących świąt. Na same prezenty gwiazdkowe Polacy chcą w tym roku przeznaczyć średnio 240 zł., a 25 proc. badanych przez Ipsos osób planuje wydać na ten cel więcej niż 250 zł. To jednak nie wszystko – ok. 10 proc. Polaków zamierza przeznaczyć na prezenty ponad 500 zł.

W najbliższym czasie lepszymi klientami będą mężczyźni – jeśli już zdecydują się na kupno podarunków, będą one droższe od tych kupowanych przez kobiety. Mężczyźni wydadzą za zakupy średnio 245 zł, kobiety – 236 zł.

Na niewielki wzrost przychodów mogą liczyć również właściciele placówek bankowych. Choć ponad połowa Polaków planuje pokrycie świątecznych wydatków z bieżących dochodów, o wzięciu na ten cel pożyczki bądź kredytu myśli 2 proc. badanych. 8 proc. pokryje koszty świąt z oszczędności, zaś 19 proc. nie planuje specjalnych wydatków. W tej ostatniej grupie więcej jest osób bardzo młodych - w wieku od 15 do 19 lat. (aw)