18.12.2006

Kim są polscy inwestorzy

Oszczędzanie na czarną godzinę przestało być modne. Jak wynika z raportu Axciom Polska, najważniejsze, aby wykorzystać w pełni gromadzone środki i je pomnażać.

Najbardziej zapobiegliwi Polacy zarabiają inwestując w akcje oraz jednostki funduszy inwestycyjnych, uznawane wciąż za bardziej wyrafinowane instrumenty finansowe. Acxiom Polska, na podstawie informacji, przybliżył profil polskiego inwestora.

O zarabianiu poprzez narzędzia inwestycyjne myślą zwykle konsumenci bardziej dojrzali, którzy zaspokoili już swoje podstawowe potrzeby konsumpcyjne - mają już własne M, samochód i dobry sprzęt rtv/agd. Nie dziwi więc fakt, że wśród posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych, co trzecia osoba jest w wieku 40-49, natomiast co czwarty posiadacz akcji ma 50-59 lat. Inwestują zwykle osoby lepiej wykształcone - blisko 40 proc. nabywców jednostek funduszy i 30 proc. nabywców akcji legitymuje się wykształceniem wyższym.

Pomnażanie kapitału to domena ludzi, którzy mogą pochwalić się ustabilizowaną i atrakcyjną pozycją zawodową. Ponad 67 proc. posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych piastuje wyższe stanowiska w firmach, a 10 proc. inwestorów prowadzi własny biznes. Co się z tym wiąże, nie mogą narzekać na swoją sytuacje finansową: ponad 40 proc. inwestujących w fundusze i akcje zarabia między 2,2 tys. zł a 4 tys. zł, a dochody co szóstego inwestora przekraczają 4 tys. zł.

Posiadacze akcji i jednostek funduszy są lepiej uposażeni i stać ich na odrobinę szaleństwa: ponad 75 proc. z nich posiada własny dom lub mieszkanie, a jedynie niecałe 10 proc. wynajmuje lokum lub mieszka u rodziny, co drugi ma komputer, co trzeci aparat cyfrowy, a co czwarty kino domowe. Wakacji nigdy nie spędzają w domu, wyjeżdżają najczęściej do krajów europejskich, a czasem także poza Stary Kontynent.

Nie jest zaskoczeniem, że inwestujący w akcje i jednostki lubią nowe technologie oraz chętnie korzystają z różnych produktów finansowych, dzięki którym mogą zarobić lub zaoszczędzić. Co trzeci posiadacz jednostek funduszy inwestycyjnych jest użytkownikiem bankowości internetowej, a co czwarty obracający akcjami korzysta z konta internetowego. Połowa z nich posiada także karty kredytowe.

Inwestujący cechują się dużą aktywnością także w czasie wolnym - zamiast ślęczeć przed telewizorem (na oglądanie telewizji przeznaczają nie więcej niż godzinę dziennie), wolą uprawiać sport lub przejrzeć gazety, szczególnie te o tematyce finansowej.

(aw)