08.01.2007

Kosmetyki prezentem numer jeden

– mówi Iwona Kasica, współzałożycielka firmy Taberna Saponaria.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że 50 proc. Polaków obdarowało bliskich kosmetykami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. O ile rośnie obrót sklepu kosmetycznego w grudniu w porównaniu z innymi miesiącami? Jakie kosmetyki Polacy kupują najczęściej? Ile jednorazowo wydaje przeciętny klient?
Obrót sklepu w grudniu rośnie pięciokrotnie porównując na przykład do miesiąca stycznia. Na prezenty Polacy wybierają droższe produkty. Przeciętny klient kupuje u nas przed świętami kosmetyki za sumę około 75 zł.

Co według Pani przesądza o sukcesie sklepu kosmetycznego?
Aby prowadzony sklep kosmetyczny przynosił duże zyski, trzeba przede wszystkim sprzedawać dobre kosmetyki, które są zapakowane w estetyczne opakowania. Ważna jest również lokalizacja sklepu, największe zyski można osiągnąć mając lokal w centrum handlowym, lub przy często uczęszczanej ulicy.

Rozwijacie sieć sklepów kosmetycznych Taberna Saponaria. Gdzie otwieracie swoje sklepy? Czym odróżniacie się od konkurencji?
Na tę chwilę mamy w sumie sześć sklepów. W tym roku otworzymy kilka kolejnych. Zmieniliśmy strategię i sklepy Taberna Saponaria otwieramy tylko w centrach handlowych. Za konkurencję uważamy firmy, które tak samo jak my budują sieć sklepów z kosmetykami naturalnymi pod wspólną marką. Od konkurencji z zachodniej Europy różnimy się przede wszystkim większą jakością opakowań (nasze są szklane), w wielu przypadkach również większą „naturalnością” (mam na myśli dobór surowców naturalnych) oraz niższą ceną.

Kto może zostać franczyzobiorcą sieci Taberna Saponaria?
Franczyzobiorcą może zostać osoba (lub firma), która „czuje” naszą markę i byłaby w stanie dobrze poprowadzić sklep z kosmetykami. Nasz potencjalny partner musi przedstawić biznesplan, na podstawie którego stwierdzimy, że założenia ekonomiczne są realne i że jest szansa na powodzenie takiego biznesu w danym miejscu. Nie mieszkając w danym mieście nie jesteśmy w stanie ocenić ryzyka wybranej lokalizacji, dlatego biznesplan jest konieczny do takiej analizy. Inwestycja w sklep w centrum handlowym jest wysoka, dlatego potencjalny franczyzobiorca musi również posiadać wystarczający kapitał na otwarcie sklepu.

Rozmawiała asmoli

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0