Da Grasso przekroczyła setkę

Czwartek
01.02.2007
Sieć Da Grasso tworzy już 108 pizzerii. Najwięcej znajduje się w rejonie Śląska, na Pomorzu oraz w okolicach Warszawy.
 

- W 2006 roku otworzyliśmy 33 nowe pizzerie. Obecnie kilkadziesiąt lokali przygotowywanych jest do otwarcia - twierdzi Karolina Rozwandowicz, odpowiedzialna za rozwój sieci franczyzowej Da Grasso.

Firma remontuje obecnie również lokal w śródmieściu Łodzi, w którym zostanie otwarta własna całododobowa pizzeria Da Grasso. Nowy punkt będzie wzorcowym lokalem, miejscem w którym będą szkoleni franczyzobiorcy. To również w Łodzi przedstawiciele sieci będą testować nowe produkty spożywcze oraz zmiany w menu.


Pizzeria Da Grasso w podwarszawskim Pruszkowie

Da Grasso we współpracy z firmami partnerskimi stworzyła system logistyczny, który usprawnił organizację dostaw do placówek sieci.
- Ze względu na ilość kupowanych przez sieć półproduktów do przyrządzania pizzy, zdecydowaliśmy się na produkowanie niektórych artykułów spożywczych pod marką Da Grasso m.in. ser oraz majonez - mówi Karolina Rozwandowicz.

Da Grasso aktualizuje swoje menu. Ostatnio wprowadziła kilka nowych rodzajów pizzy, sałatek oraz pieczone skrzydełka z kurczaka. Wkrótce w sprzedaży będą również dania kuchni włoskiej.

Przedstawiciele firmy zapowiadają ekspansję poza granice kraju. Firma prowadzi rozmowy z osobami, które planują otworzyć pizzerie pod szyldem Da Grasso w Czechach, Niemczech, Irlandii oraz Anglii.

(asmoli)

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Przepisy na zysk /31.08.2018

Prezentujemy 25 sprawdzonych pomysłów na własny bar, pizzerię i lodziarnię. Zakładamy palarnię kawy, salon kosmetyczny, agencję ubezpieczeniową, sklep Żabki i blog modowy. W numerze bilet na Targi Franczyza gratis!

Da Grasso w natarciu /06.06.2018

W tym roku Da Grasso otworzyło już osiem nowych lokali. Do końca roku sieć chciałaby zawiesić szyld na kolejnych 10 pizzeriach.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Z drugiej strony franczyzy /04.12.2017

Tomasz Szadkowski przez długie lata kontrolował lokale Da Grasso. Aż w końcu postanowił sam otworzyć pizzerię we franczyzie.

Biznes dla dwojga /05.11.2016

Karolina i Dariusz Nowakowie prowadzą dwie pizzerie Da Grasso. Jak na zgodne małżeństwo przystało, obowiązkami podzielili się sprawiedliwie.