Poniedziałek
05.02.2007
- o polskim rynku paliwowym opowiada Magdalena Kandefer z BP Polska
 

Na polski rynek wkracza nowy gracz - rosyjski Łukoil, który przejmie stacje Jet, zaniknęły stacje z szyldem Esso. Czy takie działania oznaczają dalszą konsolidację rynku i czy prowadzenie stacji benzynowej jest opłacalne?
Wejście Łukoila do Polski nie jest niespodzianką, bowiem firma już kilka lat temu deklarowała chęć działania polskim rynku. Rynek paliwowy w naszym kraju wciąż jest stosunkowo atrakcyjny dla tego typu inwestycji. Zarówno obecność Polski w strukturach UE, planowany rozwój infrastruktury drogowej i w związku z tym interesujące prognozy konsumpcji paliw zwiększają atrakcyjność Polski wobec kolejnych inwestorów. Polski rynek paliwowy jest otwarty i wciąż jest na nim miejsce dla nowych inwestycji, dlatego należy się liczyć z tym, że pojawiać się będą na nim nowi gracze.

Czy sieć stacji BP w Polsce będzie się powiększać?
Tak. Nasza strategia inwestycyjna skoncentrowana będzie głównie na powiększaniu sieci stacji i poszerzaniu oferty. Przykładem są paliwa BP Ultimate, nowa oferta kawiarenki i jej nowa marka Wild Bean Cafe. Są to także myjnie bezdotykowe, i dostępna na wybranych stacjach usługa cashback. Nowe inwestycje uzależnione zaś będą od budowy nowych dróg.

Ile stacji w Polsce ma BP?
BP Polska Sp. z o.o. aktualnie posiada 322 stacje paliw, w tym 111 to obiekty partnerskie. Jesteśmy zainteresowani rozwojem sieci stacji również w oparciu o umowy partnerskie, na terenie całej Polski.

Co musi zrobić przedsiębiorca, który chciałby otworzyć stację pod szyldem BP?
Od naszego przyszłego partnera wymagamy stabilności finansowej i nie zalegania z podatkami. Ważne jest też by rozumiał znaczenie standardów BP, w tym jakościowych i ochrony środowiska. Zwracamy także uwagę na motywację do współpracy i doświadczenie handlowe. Kolejny krok to lokalizacja stacji, którą sprawdzamy sami. Po zaakceptowaniu lokalizacji przechodzimy do rozmów z potencjalnym partnerem i podpisania umowy. Jeśli projekt i cały kompleks stacji i obiekt ma nowoczesny wygląd, spełnia normy jakościowe, ochrony środowiska i standardy BP, to przyszły partner nie ponosi żadnych kosztów. Cała wizualizacja stacji i dostosowanie do standardów koncernu jest po stronie naszej spółki.

Ile w tym roku kierowcy będą płacić za benzynę? Czy ceny będą rosły, czy jest szansa że utrzymają się na poziomie z początku roku?
Cena paliwa zależy m.in. od ceny baryłki ropy naftowej, cen paliw (gotowych produktów) na światowych giełdach, aktualnego kursu dolara, od cen paliw na stacjach konkurencyjnych oraz od wysokości podatków i opłat. Sytuacja może się dynamicznie zmieniać, więc prognozowanie cen jest wyjątkowo trudne.

rozmawiał (bog)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Sezon na pączki /14.06.2018

Franczyzodawca Starej Pączkarni widzi w Polsce miejsce na 100 placówek pod swoim szyldem. Gdzie i za ile można ją otworzyć?

POPULARNE NA FORUM

Chcę założyć stację paliw

Dodam tylko dla , iż do kosztów całego przedsięwzięcia należy dorzucić cenę dokumentacji środowiskowej, takiej karta informacyjna przedsięwzięcia lub w skrajnych...

36 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Warsztat samochodowy: Pieniądze na warsztacie

Polecam serdecznie zakupić nowoczesny komputer do diagnostyki: http://www.jaltestpolska.com/pl/diagnostyka/maszyn-budowlanych

51 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Cześć, mam konkretne pytanie odnośnie zarabianie na handlu kryptowalutami. Chodzi mi konkretnie o [url=https://xbinop.com/pl/ethereum-nowy-bitcoin/]ethereum[/url] - czy...

5 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Małe firmy transportowe

Ja proponuje zainwestować w dobre narzędzia i urządzenia które wspomogą pracę sam korzystam z urządzeń krajowych ze sklepu http://tor-industries.pl/ i moi pracownicy...

63 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Ja polecam monitoring GPS pojazdów, szybko pozwala zlokalizować auto w razie kradzieży. Ja w swoim samochodzie mam z Konsalnetu założone, na razie jeszcze nie było...

5 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Warsztat lakierniczy w stolicy

Polecam zajrzeć też do fastserv, to świetny mechanik Poznań. Od lat korzystam z ich usług. Zresztą można poczytać opinie o nich w internecie żeby się przekonać że...

14 wypowiedzi
ostatnia 31.05.2018
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Najlepiej, jakbyś udał się do firmy specjalizującej się tego typu metodami. Blokada kierownicy, czy skrzyni biegów niestety nie jest skuteczna - najlepsze będą...

5 wypowiedzi
ostatnia 29.05.2018
Spedycja/Transport/Logistyka

Świetnie nam się również współpracuję z firmą http://www.dzwigmasko.pl . Firma dynamicznie się rozwija na rynku a usługi świadczone są na najwyższym poziomie....

46 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018