01.03.2007

GTI przejęta przez własnego operatora

GTI zmienia właściciela. Sieć punktów dealerskich zostanie kupiona przez własnego operatora.

Dotychczasowym właścicielem sieci 170 punktów dilerskich była grupa kapitałowa Germanos. Teraz kupuje ją Centertel, operator sieci Orange, której GTI jest autoryzowanym przedstawicielem. W ten sposób operator chce zabezpieczyć się przed przejęciem swojej autoryzowanej sieci sprzedaży przez konkurencję – nową sieć telefonii komórkowej Play (P4).

Na początku 2007 roku, Panos Germanos (grecki właściciel grupy Germanos) przejął 22 proc. udziałów firmy Play. W zamian nowy operator zyskał 35 mln euro oraz sieć 200 punktów Germanos i 100 punktów TCM, sprzedających produkty operatora sieci Era. W kwietniu, po zakończeniu współpracy Germanosa z Erą, sieć zajmie się dystrybucją produktów Play i usług internetowych i telefonicznych Netii. Era może za to stracić około 30-35 proc. dotychczasowej sprzedaży.

Przejęcie sieci GTI przez Play albo inne spółki nie było możliwe ze względu na prawo pierwokupu zagwarantowane w umowie dilerskiej Centertelowi. Operator musiał wykupić własną sieć, żeby zabezpieczyć swoją sprzedaż i pozycję na rynku.
(aw)