22.03.2007

Statoil chce więcej stacji

Statoil Polska w ciągu najbliższych pięciu lat zamierza powiększyć sieć do 400 placówek i zdobyć 10 procent udziału w rynku. Realizację planów spółka ma osiągnąć pod kierownictwem Andrzeja Magrysia, który na początku roku został nowym prezesem zarządu spółki.

Nowy prezes Statoil pracuje w norweskim koncernie od 1996 r. Ostatnio był odpowiedzialny za zarządzanie siecią stacji paliw.

Aktualnie spółka ma w Polsce 230 stacji, większa część to stacje własne, a 21 działa na zasadach franczyzy. W ciągu najbliższych pięciu lat Statoil chce mieć w Polsce 400 stacji.

Statoil zakłada, że do 2012 r. zdobędzie 10 proc. polskiego rynku. Norwegowie chcą posiadać 300 stacji typu premium, czyli 100 więcej niż obecnie. Zwiększyć ma się również liczba stacji typu 1-2-3, których ma być 100.

Stacje typu premium oferują obok paliwa możliwość umycia auta i zrobienia zakupów w sklepiku. Na stacjach typu 1-2-3 nie ma sklepu ani myjni, ale kierowcy kupują tańsze paliwo.

Klient tankuje na stacji Statoil

Sieć Statoila w Polsce ma być zwiększana także poprzez zwiększanie liczby stacji franczyzowych. Przedsiębiorca, który chciałby otworzyć stację norweskiego koncernu na zasadach franczyzy musi spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu stacji paliw i być właścicielem stacji lub też gruntu, na którym stację można postawić i mieć na inwestycję odpowiednią sumę. Na początek osoba zainteresowana powinna wypełnić specjalny formularz lokalizacji. Firma stawia przed biorcą zadanie sprzedaży minimum 6 tys. litrów paliwa dziennie (bez gazu LPG). W zamian franczyzobiorca może liczyć na prowadzenie stacji wraz ze sklepem, barem i myjnią. Otrzymuje również koncepcję prowadzenia stacji, rozwiązania zapewniające wysoką sprzedaż zarówno w sklepie jak i paliw oraz dostęp do najnowocześniejszych narzędzi marketingowych, m.in. programu lojalnościowego z kartą Premium Club. Franczyzobiorca otrzymuje inwestycję w postaci elementów profilowych (wszystkie elementy związane z logo Statoil), systemu zarządzania stacją oraz części wyposażenia sklepu.

(bog)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Michał Bogurat

dziennikarz