27.03.2007

Lokal w centrum

O najemcach w centrach handlowych mówi Grzegorz Latała z Mayland Real Estate.

Z jakimi najemcami najchętniej współpracują operatorzy centrów handlowych?
Standardowy okres najmu jest długi. Zwykle wynosi 5 lub 10 lat. Z tego powodu chętniej nawiązuje się współpracę z właścicielami sklepów popularnych marek. Taki najemca jest bardziej wiarygodny, choćby dlatego, że sprawdzony koncept redukuje ryzyko niewypłacalności i utraty najemcy na skutek nierentownej działalności. Rzadziej eksperymentuje się z całkiem nowymi pomysłami. Także niezależni przedsiębiorcy mają możliwości współpracy z centrami handlowymi. Najłatwiejszą drogą do otwarcia sklepu w centrum handlowym jest współpraca na zasadzie franczyzy z siecią o już ugruntowanej pozycji.

Jakie są szanse na otwarcie w centrum handlowym sklepu pod własną marką?
Oczywiście istnieje taka możliwość. Należy się jednak spodziewać, że zarządca centrum może być początkowo nieufny, będzie zainteresowany informacjami o dotychczasowej działalności i doświadczeniu przedsiębiorcy, o jego kondycji finansowej, czy o szczegółach konceptu, który chce wprowadzić. Dodam, że łatwiej też jest otworzyć działalność usługową (gastronomia, kantor, kwiaciarnia, drobne usługi) lub handlową w niszy, gdzie sieci markowych sklepów nie mają silnej pozycji (wyposażenie wnętrz, artykuły hobbystyczne, specjalistyczny sklep z żywnością).

Czy na rynku znajdzie się jeszcze miejsce dla potencjalnych nowych najemców?
W przeszłości centra handlowe były w większości zajmowane przez sklepy wielkopowierzchniowe. Obecnie coraz mniejszą część powierzchni centrów handlowych jest wynajmowana przez tego typu placówki. W efekcie zwiększa się liczba najemców. Obecnie budowane centra handlowe posiadają ponad 100 lokali, a w przypadku największych jest ich ponad 300.

rozmawiała aw

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0