19.04.2007

Pocztówkowy biznes

O franczyzie kartek okolicznościowych opowiada Ryszard Kaszubiak, masterfranczyzobiorca szwedzkiej firmy CardGroup, producenta i dystrybutora pocztówek.

Jak wygląda prowadzenie pocztówkowego biznesu od strony franczyzobiorców?
Ich praca polega na odwiedzaniu potencjalnych klientów (sklepów) i nawiązywaniu z nimi współpracy, wstawianiu do sklepów stojaków z kartkami na zasadach komisu, zamawianiu u masterfranczyzobiorcy kartek (i stojaków w początkowym okresie). Zazwyczaj odbywa sie to raz w miesiącu, aby utrzymać niski stan magazynowy. Poza tym franczyzobiorcy muszą cykliczne, co 4-6 tygodni, odwiedzać sklepy w celu uzupełnienia asortymentu kartek i kontroli ich sprzedaży.

Jakie wymogi musi spełniać franczyzobiorca, by mógł współpracować z CardGroup?
Przede wszystkim franczyzobiorca musi posiadać niezbędny kapitał początkowy w wysokości ok. 100-150 tys. zł. Powinien mieć także możliwość rozpoczęcia działalności we własnym lokalu lub możliwość wynajęcia niedrogiego pomieszczenia. Istotna jest wysoka motywacja, pełna dyspozycyjność i łatwość nawiązywania kontaktów. Doświadczenie w sprzedaży jest dodatkowym atutem, ale nie jest niezbędne. Franczyzobiorcami CardGroup zostali ludzie, którzy pracowali poprzednio w zupełnie innych dziedzinach - księgowi, aptekarze, informatycy, nauczyciele i urzędnicy.

rozmawiał mdk

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0