Środa
09.05.2007
Największą przeszkodą w rozwoju prywatnych operatorów pocztowych jest utrudniony dostęp do adresata - mówi Marek Sadowski z PAF Operator Pocztowy.
 

Czy inwestycja w pocztę franczyzową to opłacalny biznes?
Aktualnie posiadamy w całej Polsce ponad 200 placówek i ciągle otwieramy nowe. To chyba wystarczający dowód na opłacalność biznesu pocztowego. Zwłaszcza po uwolnieniu rynku usług doręczeniowych. Obecnie wartość usług pocztowych w Polsce oszacowano na 7 mld zł. Chcemy to wykorzystać i w 2009 roku obsługiwać 5 proc. rynku pocztowego. Zazwyczaj jest tak, że obserwujemy z zewnątrz „jakiś” dobrze prosperujący biznes. Kiedy decydujemy się na otwarcie podobnego, to okazuje się, że w tym sektorze brakuje już miejsca. Rynek usług pocztowych nie jest jeszcze podzielony i ma duży potencjał, którego nie wykorzystała konkurencja. Działalność pocztowa jest zatem okazją do zaistnienia na rynku i zajęcia czołowej pozycji w myśl zasady „kto pierwszy ten lepszy”. Taka sytuacja już się nie powtórzy.

Mimo zmian na rynku Poczta Polska ma przewagę nad konkurentami pod względem liczby posiadanych placówek i rozbudowanej logistyki.
Tak ale my jesteśmy bardziej elastyczni wobec klienta. Nasze usługi dopasowujemy do wszystkich klientów indywidualnie; w zależności od tego czy są to klienci prywatni czy biznesowi. Obecnie dostarczamy korespondencję do ok. 60 największych miast łącznie z powiatami. W czerwcu uruchamiamy 5 sortowni i zaczynamy świadczyć usługi pocztowe które obejmą cały kraj.

Co stanowi największą przeszkodę w rozwoju prywatnych operatorów?
Największą przeszkodą jest utrudniony dostęp do adresata. 70 proc. korespondencji dostarczana jest do odbiorców za pośrednictwem skrzynek PP. Poczta ma na nie wyłączność, mimo że nie płaci administratorom nieruchomości za wynajem powierzchni. Sytuacja ma się jednak zmienić. Przepisy unijne nakazują do sierpnia 2008 r. wymianę skrzynek na takie, do których będą mieli dostęp wszyscy operatorzy pocztowi.

rozmawiała aw