Rośnie zatrudnienie we franczyzie

Dynamika zatrudnienia w jednostkach franczyzowych i agencyjnych w latach 2002-2007
Wtorek
26.06.2007
Od początku 2007 roku liczba miejsc pracy we franczyzie i agencji zwiększyła się o ponad 11 tys. - wynika z raportu firmy doradczej PROFIT system. Dzięki franczyzie spada bezrobocie w małych i średnich miastach. Rośnie też liczba doświadczonych pracowników.
 

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy zatrudnienie w sieciach franczyzowych i agencyjnych wzrosło o 6 proc., a liczba franczyzobiorców zwiększyła się o ponad 5 proc. Przyczyną wzrostu zatrudnienia we franczyzie jest trwający od kilku lat boom na tym rynku. Od 5 lat przybywa średnio 45 sieci franczyzowych i agencyjnych rocznie. Większość otwiera od kilku do kilkudziesięciu jednostek franczyzowych. Najliczniej reprezentowane są branże usług finansowych (minibank, Dominet, PKO), gastronomiczna (Pijalnie Czekolady E.Wedel, telepizza, Green Way) i odzieżowa (House, Diverse, SELA) i nieruchomości (Century 21, Coldwell Banker czy Dom Ametyst).

Popularność franczyzy i wzrost zaufania do tej formy działalności sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podpisanie umowy franczyzowej. Dzięki temu rośnie liczba małych i średnich przedsiębiorstw zakładanych na potrzeby współpracy franczyzowej.
- Wzrost zatrudnienia we franczyzie przebiega w dwóch etapach: W pierwszej kolejności zwiększa się liczba franczyzobiorców, którzy następnie tworzą miejsca pracy w swoich jednostkach franczyzowych – wyjaśnia Michał Wiśniewski, dyrektor ds. franczyzy w PROFIT system.

Największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w branży art. spożywczych i przemysłowych, art. dla domu i ogrodu oraz w usługach – gastronomii i edukacji, gdzie średnie zatrudnienie wynosi 6-8 osób na jednostkę franczyzową.

Franczyzodawcy korzystają z trendów

Ożywienie na rynku nieruchomości sprzyja rozwojowi konceptów franczyzowych w tej branży. Wśród nich są międzynarodowe firmy jak Century 21, Coldwell Banker oraz krajowe – A.D. Drągowski, Bracia Strzelczyk. Sieci partnerskie powstają także w handlu artykułami niezbędnymi w wyposażaniu i urządzaniu wnętrz. Według badań PROFIT system tylko w jednostkach franczyzowych w branży nieruchomości oraz art. dla domu i ogrodu pracuje obecnie prawie 3 tys. osób.

Ze zmian na rynku korzystają także franczyzodawcy z branży finansowej. W ciągu roku wartość kredytów udzielonych przez banki gospodarstwom domowym wzrosła o 38,7 proc. do wysokości 198,5 mld zł, w tym wartość kredytów mieszkaniowych wyniosła prawie 90 mld zł (87,1 mld zł), co oznacza roczny wzrost o 57,2 proc. Rośnie także liczba osób, które otwierają rachunki bieżące oraz korzystają z różnych form oszczędzania i inwestowania – lokat, rachunków maklerskich, zakupu obligacji lub jednostek funduszy inwestycyjnych. Aby zwiększyć dostępność usług finansowych, a jednocześnie obniżyć koszty inwestycji, instytucje finansowe korzystają z rozwoju poprzez franczyzę i agencję.

Już dziesięć banków (AIG, BISE-Monetia, BPH, Dominet, eurobank, Getin, GE Money Bank, ING Bank Śląski, PKO BP S.A. i Polbank EFG) stworzyło systemy partnerskie. Ich agenci otwierają placówki bankowe nawet w bardzo małych miejscowościach (do kilkunastu tysięcy mieszkańców).

Na fali zainteresowania branżą finansową powstają także sieci franczyzowe i agencyjne instytucji niebankowych. Sieć placówek partnerskich tworzy Expander, Grupa Finansowa Expert, Intax i Unilink, które udzielają pożyczek lub świadczą usługi pośrednictwa przy sprzedaży instrumentów finansowych.
Według ekspertów PROFIT system w sieciach franczyzowych i agencyjnych branży finansowej 9,8 tys. placówek prowadzi obecnie ponad 1,1 tys. franczyzobiorców i 6,6 tys. agentów, którzy łącznie zatrudniają ponad 8 tys. osób.

Franczyza – pierwsze miejsce pracy

W sektorze franczyzy zatrudnienie znajdują osoby bez doświadczenia zawodowego. Standardem w sieciach franczyzowych są wstępne szkolenia dla franczyzobiorców i personelu ich jednostek franczyzowych. Na przykład w Kosmetycznych Instytutach Dr Irena Eris mogą pracować kosmetyczki bez doświadczenia zawodowego. Jedynym warunkiem jest posiadanie wykształcenia przydatnego w pracy w Instytucie. Zanim podejmą pracę, odbędą szkolenia pozwalające na przeprowadzanie nawet skomplikowanych zabiegów.
Dla pracownika ważne jest także to, że będąc zatrudnionym w małej, prywatnej firmie franczyzobiorcy, tak naprawdę pracuje na rzecz znanej marki, a często międzynarodowej korporacji (McDonald`s, telepizza).

(kiw)


Kinga Wojciechowska

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023