26.06.2007

Rośnie zatrudnienie we franczyzie

Od początku 2007 roku liczba miejsc pracy we franczyzie i agencji zwiększyła się o ponad 11 tys. - wynika z raportu firmy doradczej PROFIT system. Dzięki franczyzie spada bezrobocie w małych i średnich miastach. Rośnie też liczba doświadczonych pracowników.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy zatrudnienie w sieciach franczyzowych i agencyjnych wzrosło o 6 proc., a liczba franczyzobiorców zwiększyła się o ponad 5 proc. Przyczyną wzrostu zatrudnienia we franczyzie jest trwający od kilku lat boom na tym rynku. Od 5 lat przybywa średnio 45 sieci franczyzowych i agencyjnych rocznie. Większość otwiera od kilku do kilkudziesięciu jednostek franczyzowych. Najliczniej reprezentowane są branże usług finansowych (minibank, Dominet, PKO), gastronomiczna (Pijalnie Czekolady E.Wedel, telepizza, Green Way) i odzieżowa (House, Diverse, SELA) i nieruchomości (Century 21, Coldwell Banker czy Dom Ametyst).

Dynamika zatrudnienia w jednostkach franczyzowych i agencyjnych w latach 2002-2007

Popularność franczyzy i wzrost zaufania do tej formy działalności sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podpisanie umowy franczyzowej. Dzięki temu rośnie liczba małych i średnich przedsiębiorstw zakładanych na potrzeby współpracy franczyzowej.
- Wzrost zatrudnienia we franczyzie przebiega w dwóch etapach: W pierwszej kolejności zwiększa się liczba franczyzobiorców, którzy następnie tworzą miejsca pracy w swoich jednostkach franczyzowych – wyjaśnia Michał Wiśniewski, dyrektor ds. franczyzy w PROFIT system.

Największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w branży art. spożywczych i przemysłowych, art. dla domu i ogrodu oraz w usługach – gastronomii i edukacji, gdzie średnie zatrudnienie wynosi 6-8 osób na jednostkę franczyzową.

Franczyzodawcy korzystają z trendów

Ożywienie na rynku nieruchomości sprzyja rozwojowi konceptów franczyzowych w tej branży. Wśród nich są międzynarodowe firmy jak Century 21, Coldwell Banker oraz krajowe – A.D. Drągowski, Bracia Strzelczyk. Sieci partnerskie powstają także w handlu artykułami niezbędnymi w wyposażaniu i urządzaniu wnętrz. Według badań PROFIT system tylko w jednostkach franczyzowych w branży nieruchomości oraz art. dla domu i ogrodu pracuje obecnie prawie 3 tys. osób.

Ze zmian na rynku korzystają także franczyzodawcy z branży finansowej. W ciągu roku wartość kredytów udzielonych przez banki gospodarstwom domowym wzrosła o 38,7 proc. do wysokości 198,5 mld zł, w tym wartość kredytów mieszkaniowych wyniosła prawie 90 mld zł (87,1 mld zł), co oznacza roczny wzrost o 57,2 proc. Rośnie także liczba osób, które otwierają rachunki bieżące oraz korzystają z różnych form oszczędzania i inwestowania – lokat, rachunków maklerskich, zakupu obligacji lub jednostek funduszy inwestycyjnych. Aby zwiększyć dostępność usług finansowych, a jednocześnie obniżyć koszty inwestycji, instytucje finansowe korzystają z rozwoju poprzez franczyzę i agencję.

Już dziesięć banków (AIG, BISE-Monetia, BPH, Dominet, eurobank, Getin, GE Money Bank, ING Bank Śląski, PKO BP S.A. i Polbank EFG) stworzyło systemy partnerskie. Ich agenci otwierają placówki bankowe nawet w bardzo małych miejscowościach (do kilkunastu tysięcy mieszkańców).

Na fali zainteresowania branżą finansową powstają także sieci franczyzowe i agencyjne instytucji niebankowych. Sieć placówek partnerskich tworzy Expander, Grupa Finansowa Expert, Intax i Unilink, które udzielają pożyczek lub świadczą usługi pośrednictwa przy sprzedaży instrumentów finansowych.
Według ekspertów PROFIT system w sieciach franczyzowych i agencyjnych branży finansowej 9,8 tys. placówek prowadzi obecnie ponad 1,1 tys. franczyzobiorców i 6,6 tys. agentów, którzy łącznie zatrudniają ponad 8 tys. osób.

Franczyza – pierwsze miejsce pracy

W sektorze franczyzy zatrudnienie znajdują osoby bez doświadczenia zawodowego. Standardem w sieciach franczyzowych są wstępne szkolenia dla franczyzobiorców i personelu ich jednostek franczyzowych. Na przykład w Kosmetycznych Instytutach Dr Irena Eris mogą pracować kosmetyczki bez doświadczenia zawodowego. Jedynym warunkiem jest posiadanie wykształcenia przydatnego w pracy w Instytucie. Zanim podejmą pracę, odbędą szkolenia pozwalające na przeprowadzanie nawet skomplikowanych zabiegów.
Dla pracownika ważne jest także to, że będąc zatrudnionym w małej, prywatnej firmie franczyzobiorcy, tak naprawdę pracuje na rzecz znanej marki, a często międzynarodowej korporacji (McDonald`s, telepizza).

(kiw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Kinga Wojciechowska

doradca we franczyzie
Napisz do autora