Rośnie zatrudnienie we franczyzie

Dynamika zatrudnienia w jednostkach franczyzowych i agencyjnych w latach 2002-2007
Wtorek
26.06.2007
Od początku 2007 roku liczba miejsc pracy we franczyzie i agencji zwiększyła się o ponad 11 tys. - wynika z raportu firmy doradczej PROFIT system. Dzięki franczyzie spada bezrobocie w małych i średnich miastach. Rośnie też liczba doświadczonych pracowników.
 

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy zatrudnienie w sieciach franczyzowych i agencyjnych wzrosło o 6 proc., a liczba franczyzobiorców zwiększyła się o ponad 5 proc. Przyczyną wzrostu zatrudnienia we franczyzie jest trwający od kilku lat boom na tym rynku. Od 5 lat przybywa średnio 45 sieci franczyzowych i agencyjnych rocznie. Większość otwiera od kilku do kilkudziesięciu jednostek franczyzowych. Najliczniej reprezentowane są branże usług finansowych (minibank, Dominet, PKO), gastronomiczna (Pijalnie Czekolady E.Wedel, telepizza, Green Way) i odzieżowa (House, Diverse, SELA) i nieruchomości (Century 21, Coldwell Banker czy Dom Ametyst).

Popularność franczyzy i wzrost zaufania do tej formy działalności sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podpisanie umowy franczyzowej. Dzięki temu rośnie liczba małych i średnich przedsiębiorstw zakładanych na potrzeby współpracy franczyzowej.
- Wzrost zatrudnienia we franczyzie przebiega w dwóch etapach: W pierwszej kolejności zwiększa się liczba franczyzobiorców, którzy następnie tworzą miejsca pracy w swoich jednostkach franczyzowych – wyjaśnia Michał Wiśniewski, dyrektor ds. franczyzy w PROFIT system.

Największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w branży art. spożywczych i przemysłowych, art. dla domu i ogrodu oraz w usługach – gastronomii i edukacji, gdzie średnie zatrudnienie wynosi 6-8 osób na jednostkę franczyzową.

Franczyzodawcy korzystają z trendów

Ożywienie na rynku nieruchomości sprzyja rozwojowi konceptów franczyzowych w tej branży. Wśród nich są międzynarodowe firmy jak Century 21, Coldwell Banker oraz krajowe – A.D. Drągowski, Bracia Strzelczyk. Sieci partnerskie powstają także w handlu artykułami niezbędnymi w wyposażaniu i urządzaniu wnętrz. Według badań PROFIT system tylko w jednostkach franczyzowych w branży nieruchomości oraz art. dla domu i ogrodu pracuje obecnie prawie 3 tys. osób.

Ze zmian na rynku korzystają także franczyzodawcy z branży finansowej. W ciągu roku wartość kredytów udzielonych przez banki gospodarstwom domowym wzrosła o 38,7 proc. do wysokości 198,5 mld zł, w tym wartość kredytów mieszkaniowych wyniosła prawie 90 mld zł (87,1 mld zł), co oznacza roczny wzrost o 57,2 proc. Rośnie także liczba osób, które otwierają rachunki bieżące oraz korzystają z różnych form oszczędzania i inwestowania – lokat, rachunków maklerskich, zakupu obligacji lub jednostek funduszy inwestycyjnych. Aby zwiększyć dostępność usług finansowych, a jednocześnie obniżyć koszty inwestycji, instytucje finansowe korzystają z rozwoju poprzez franczyzę i agencję.

Już dziesięć banków (AIG, BISE-Monetia, BPH, Dominet, eurobank, Getin, GE Money Bank, ING Bank Śląski, PKO BP S.A. i Polbank EFG) stworzyło systemy partnerskie. Ich agenci otwierają placówki bankowe nawet w bardzo małych miejscowościach (do kilkunastu tysięcy mieszkańców).

Na fali zainteresowania branżą finansową powstają także sieci franczyzowe i agencyjne instytucji niebankowych. Sieć placówek partnerskich tworzy Expander, Grupa Finansowa Expert, Intax i Unilink, które udzielają pożyczek lub świadczą usługi pośrednictwa przy sprzedaży instrumentów finansowych.
Według ekspertów PROFIT system w sieciach franczyzowych i agencyjnych branży finansowej 9,8 tys. placówek prowadzi obecnie ponad 1,1 tys. franczyzobiorców i 6,6 tys. agentów, którzy łącznie zatrudniają ponad 8 tys. osób.

Franczyza – pierwsze miejsce pracy

W sektorze franczyzy zatrudnienie znajdują osoby bez doświadczenia zawodowego. Standardem w sieciach franczyzowych są wstępne szkolenia dla franczyzobiorców i personelu ich jednostek franczyzowych. Na przykład w Kosmetycznych Instytutach Dr Irena Eris mogą pracować kosmetyczki bez doświadczenia zawodowego. Jedynym warunkiem jest posiadanie wykształcenia przydatnego w pracy w Instytucie. Zanim podejmą pracę, odbędą szkolenia pozwalające na przeprowadzanie nawet skomplikowanych zabiegów.
Dla pracownika ważne jest także to, że będąc zatrudnionym w małej, prywatnej firmie franczyzobiorcy, tak naprawdę pracuje na rzecz znanej marki, a często międzynarodowej korporacji (McDonald`s, telepizza).

(kiw)


Kinga Wojciechowska, doradca we frnaczyzie
Kinga Wojciechowska
doradca we franczyzie

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

62 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018