03.07.2007

Carrefour przejmie Ahold warunkowo

Carrefour będzie mógł przejąć kontrolę nad polską spółką Ahold pod warunkiem, że sprzeda dziewięć supermarketów inwestorom niezależnym – to decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pod koniec 2006 r. firma Ahold ogłosiła, że sprzedaje swoją spółkę w Polsce firmie Carrefour. W kwietniu 2007 r. Komisja Europejska przekazała polskiemu urzędowi antymonopolowemu sprawę koncentracji sieci supermarketów. Kilka dni później Carrefour złożył wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad Ahold Polska.

Jeśli Carrefour wypełni zalecenia UOKiK, szyldy marek należących do spółki Ahold znikną z polskich sklepów.

Analiza urzędu wykazała, że połączenie działalności dwóch sieci sklepów wielkopowierzchniowych będzie miało negatywny wpływ na sprzedaż detaliczną na lokalnych rynkach, dlatego prezes UOKiK wydał w tej sprawie zgodę warunkową. Carrefour może przejąć kontrolę nad Aholdem, jeśli do końca 2008 roku zrezygnuje z wszelkich praw (w tym własności, użytkowania wieczystego, najmu) do 9 sklepów (Champion w Grodzisku Mazowieckim, Albert w Jaworznie, Hypernova w Pabianicach, Albert i Carrefour w Chrzanowie, Champion w Sochaczewie, Albert w Konstantynowie Łódzkim oraz Hypernova i Albert w Zamościu). W przeciwnym razie koncentracja doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach w Grodzisku Mazowieckim, Jaworznie, Pabianicach, Sochaczewie i Zamościu.

Jeśli Carrefour wypełni zalecenia UOKiK w ustalonym terminie, przejmie 183 supermarkety Albert i 15 mini hipermarketów Hypernova i cztery stacje benzynowe.
(aw)