Więcej franczyzy w usługach

Wtorek
28.08.2007
Coraz więcej firm z branży usługowej decyduje się na rozwój poprzez franczyzę - wynika z raportu PROFIT system, firmy konsultingowej specjalizującej się w doradztwie franczyzowym.
 

Na zasadach franczyzy rozwija się dzisiaj 155 firm świadczących usługi dla klientów indywidualnych. To o 27 proc. więcej niż w roku 2006. Na zasadach agencji działają 23 usługowe sieci, czyli o 15 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Obecnie na polskim rynku działa 13,3 tys. franczyzowych punktów usługowych, w których średnia roczna sprzedaż wyniosła ponad 3 mln zł.

Do końca roku ich liczba przekroczy 13,5 tys. punktów, których przychody osiągnąć mogą poziom 3,5 mld zł - przewiduje PROFIT system.

Najpopularniejsze franczyzy

Najbardziej popularną z franczyzowych branż usługowych jest gastronomia. Działa w niej aż 55 systemów (m.in. telepizza, Da grasso, Sphinx). Średnio przybywa 6-8 nowych sieci i 70-80 restauracji, pubów lub barów na licencji rocznie, mimo że inwestycja w punkt gastronomiczny to min. kilkadziesiąt tys. zł.

Od 2004 roku prężnie rozwija się także branża finansowa. Obecnie sieci partnerskie tworzy 10 banków (m.in. eurobank, Multibank, BZ WBK). Powstają także placówki franczyzowe pośredników finansowych (np. Expander). Koszt otwarcia placówki finansowej jest znacznie mniejszy iż gastronomicznej, np. aby zostać partnerem eurobanku trzeba wydać 30 tys. zł. W związku z panującym w Polsce boomem budowlanym wzrosła także liczba agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Franczyzobiorców przyciąga niewielki wkład finansowy, jaki trzeba włożyć w uruchomienie takiego biura. Np., aby przystąpić do sieci WGN, trzeba dysponować kwotą 15-30 tys. zł.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również biznesy niszowe, pralnie (np. 5aSec), w których koszt przystąpienia do sieci jest bardzo wysoki, wynosi bowiem ok. 350-400 tys. zł, czy wypożyczalnie wideo (Video World), w których otwarcie trzeba włożyć mniej, bo ok. 100-150 tys. zł.

Unikalne systemy i widoki na przyszłość

Jednym z najtańszych konceptów jest Niebieski Słoń. Wystarczy posiadać 3,5 tys. zł, by zostać właścicielem domowej drukarni pod marką firmy. Za około 15 tys. zł można zostać właścicielem biura matrymonialnego Razem, albo PAF Operatora Pocztowego. Można wybrać jeden z unikalnych konceptów – poradnię dla palaczy Allena Carr’sa lub salon optyczny Vision Express.

Dobre perspektywy mają również firmy hotelarskie, medyczne czy tworzące placówki oświatowe (opieka nad dziećmi), a od niedawna także firmy ubezpieczeniowe (ING Nationale Nederlanden, Generali).

Jeśli chodzi o turystykę we franczyzie na razie panuje stagnacja. Do tej pory na rynku działały tylko zagraniczne biura podróży. Obecnie w branży działa 8 systemów franczyzowych, jednak w najbliższym czasie wejście we franczyzę zapowiada jedno z rodzimych biur podróży – Adriatyk.

Według Raportu o rynku franczyzy i systemów agencyjnych 2006/2007 przygotowanego przez PROFIT system przychody franczyzobiorców w 2006 roku wyniosły 640 mln zł, a eksperci szacują, że koniec 2007 roku zamknie się kwotą przychodów nie niższą niż 750 mln zł.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018