15.10.2007

Przejęcia w branży

O planach inwestycyjnych i konsolidacji rynku spożywczego opowiada Artur Kawa, prezes Emperia Holding.

Niedawno KNF zatwierdziła prospekt emisyjny państwa firmy. Na co zostaną przeznaczone środki uzyskane z emisji akcji?
Środki z emisji pozwolą nam na szereg przejęć mniejszych i większych podmiotów z branży FMCG. Od początku tego roku przyłączyliśmy już 5 spółek, a z kolejnymi prowadzimy rozmowy. Chcemy być liderem polskiej konsolidacji. Planowana wartość wydatków związanych z akwizycjami w latach 2007-2008 wyniesie około 200 mln zł. Łącznie nakłady inwestycyjne w tym okresie, uwzględniające także reorganizację spółek grupy i ich rozwój organiczny, wyniosą ok. 430-480 mln zł.

Artur Kawa, prezes Grupy Handlowej Emperia.

Artur Kawa, prezes Emperia Holding

W Państwa Grupie znajdują się zarówno sieci własne, jak i franczyzowe. Które się łatwiej rozwija?
Nie pozycjonujemy naszych sieci w ten sposób. Mimo że każda z nich kieruje się swoimi specyficznymi regułami, nasze wieloletnie doświadczenie i znajomość rynku pozwala nam na ich równoległy rozwój. Dzięki temu, że w Emperia Holding znajdują się zarówno sieci własne, jaki i franczyzowe możemy zaoferować naszym partnerom pełen zakres możliwości współpracy w ramach holdingu.

Jakie firma ma plany w najbliższym czasie?
Jesteśmy w trakcie przeprowadzania drugiej oferty publicznej naszych akcji na warszawskim parkiecie. Równocześnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi spółkami, które chcą przyłączyć się do naszej grupy. W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy skupić się przede wszystkim na działaniach na rynku polskim, choć nie wykluczamy wyjścia poza granice kraju. Chcemy także rozwijać obecnie istniejącą sieć naszych sklepów i hurtowni oraz restrukturyzować grupę. Jesteśmy liderem na polskim rynku FMCG i tę pozycję chcemy utrzymać.

Rozmawiał (mdk)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0