13.11.2007

Banki zaczynają wspierać franczyzę

Na polskim rynku kredytowym w końcu pojawiła się oferta dla franczyzy. Deutsche Bank PBC jako pierwszy wprowadza możliwość kredytowania zarówno biorców, jak i dawców licencji. Czy kolejne banki pójdą w ślad za nim?

Z danych firmy doradczej PROFIT system wynika, że w Polsce na zasadzie licencji rozwija się prawie 400 sieci. W systemach tych funkcjonuje już ponad 20 tys. jednostek, a ich liczba stale rośnie.

Dynamiczny rozwój sieci w ostatnich latach i prognozowany w kolejnych, skłania banki do oferowania specjalnej grupy produktów dedykowanej zarówno biorcom, jak i dawcom licencji.

Pierwsze szlaki przetarł Deutsche Bank PBC ze swoją ofertą kredytową. Produkt wprowadzany obecnie w Polsce, został już sprawdzony na rynku Niemieckim. W ramach db FranchiseFinance kredytobiorca może pozyskać kapitał na rozwój swojej sieci franczyzowej lub - jako biorca licencji - na sfinansowanie swojego punktu działającego w systemie franczyzowym. Czy w ślad za nim pójdą kolejne banki?

Do tej pory instytucje finansowe omijały ten segment rynku lub też ich oferty okazywały się nietrafione. Analizę kredytową opierały wyłącznie na franczyzobiorcy, nie uwzględniając jakości sieci franczyzowej jako całości i wartości wsparcia otrzymywanego od dawcy licencji.

Tymczasem franczyzobiorcy to w większości przypadków zupełnie nowe podmioty. Najczęściej nie posiadają żadnej historii, doświadczenia, pozycji rynkowej czy marki. Te elementy zapewnia im system franczyzowy, w ramach którego zamierzają działać.

Czy zatem w ślad za Deutsche Bank PBC pójdą kolejne banki?

- Rozważamy wprowadzenie oferty kredytowej dla franczyzodawców i biorców, w tej chwili jesteśmy na etapie analiz - mówi Adrian Piekacz, naczelnik wydziału produktów dla biznesu w MultiBanku, który również rozwija się w systemie licencyjnym. - Musimy sprawdzić, czy ten produkt będzie dla nas opłacalny pod względem ilości potencjalnych klientów, dlatego najwcześniej moglibyśmy go wprowadzić w przyszłym roku - zaznacza.

(mdk) (agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora