Czwartek
20.12.2007
O rynku sprzedaży nieruchomości i perspektywach na przyszłość opowiada Robert Herzig, konsultant ds sprzedaży w RE/MAX Polska.
 

Jeszcze nie tak dawno analitycy przewidywali dalszy wzrost cen nieruchomości w Polsce, nawet do 15 proc. rocznie. Tymczasem ceny mieszkań rosną znacznie wolniej. Spadła również liczba zawieranych transakcji. Czy będzie to miało wpływ na całą branżę?
Nie należy z perspektywy krótkiego okresu poddawać w wątpliwość rozważań dotyczących długofalowych trendów. Obserwowana w branży mniejsza liczba zawieranych transakcji nie wymusiła żadnych gwałtownych wahań. Można z tego wysnuć wniosek, że rynek opiera się na dobrych podstawach ekonomicznych. Spodziewany jest dalszy wzrost gospodarczy. W takich warunkach nawet jeżeli ceny nie będą rosły tak dynamicznie, to na pewno będą się systematycznie zwiększać obroty na rynku nieruchomości. Inwestorzy odnotują nie tak spektakularne, ale zapewne stabilne zyski. Pośrednicy natomiast wraz ze wzrostem obrotów, odnotują wzrosty przychodów. W okresie stabilizacji na rynku, dla obu stron transakcji zyskuje na znaczeniu pośrednik. Agent ma większe pole do popisu, ale i dla niego rynek staje się trudniejszy. Potrzebne jest większe zaangażowanie i profesjonalizm. Pojawia się więcej pracy, a mniej transakcji. Klient tymczasem, przenosi swoją uwagę z oceniania nieruchomości, na ocenianie biur obrotu nieruchomościami. Zaczyna więcej wymagać. Może zatem nastąpić, wymuszony przez rynek, etap jego porządkowania się.

Czy w porównaniu do innych krajów Polacy chętnie kupują nieruchomości?
W Polsce bardzo chętnie lokuje się kapitał w nieruchomościach. Osoby nie będące jeszcze właścicielami, mające zdolność kredytową, zdecydowanie preferują zakup nieruchomości, a nie jej wynajmowanie. Zatem tak! Polacy, chętnie kupują nieruchomości w Polsce. Obcokrajowcy również.

Jakie są perspektywy tej branży?
W porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi, wielu Polaków powinno jeszcze wejść w posiadanie własnego domu lub mieszkania. Można bezpiecznie postawić tezę, że wraz z rozwojem gospodarczym, zwiększać się będzie liczba nieruchomości i ich właścicieli, jak również liczba i wartość transakcji. Zmiany społeczne: większa mobilność, coraz mniejsze przywiązanie do miejsca urodzenia również będą uwalniać drzemiący potencjał Polaków, jako nabywców nieruchomości.

rozmawiała (aw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

24 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Wiosna należy do pośredników

People of the internet are pleased with the work that goes on here. All the writers here do a wonderful writing job and they have earned the respect of hundreds of thousands of...

24 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Nice blog post published here. The writer has definitely improved over the past few months and this post is a proof of that. I would love to see some more blog posts as good as...

24 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Amazing post! We love the content and have shared this with our social media network! Appreciated from the hotel digital marketing agency.

24 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Wiosna należy do pośredników

A lot of people have been disappointed with your work here lately, and it's clear to see why. You don't seem to put as much effort into your articles as you used to and that's...

24 wypowiedzi
ostatnia 10.06.2018
Przeprowadzki międzynarodowe - czy możecie kogoś polecić

Trzeba poszukać kogoś w internecie. To jest raczej niszowa branża. ___________________ Pisanie prac magisterskich - ogłoszenia

4 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną PRB ADAM budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo dobrze firma...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną http://www.prb-adam.pl budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018