09.01.2008

500 najlepszych franczyz

W styczniu ukazał się doroczny ranking prezentujący 500 najlepszych sieci franczyzowych działających na świecie.

Ranking najlepszych franczyzodawców świata został opublikowany już po raz 29. przez magazyn Entrepreneur. W tym roku pierwsze miejsce zajęła firma 7 Eleven, rozwijająca sieć sklepów osiedlowych, detronizując tym samym Subwaya, który przez siedem poprzednich lat był numerem jeden zestawienia.

Najważniejsze kryteria, według których oceniano firmy, to kondycja finansowa, a także ich wielkość, wskaźniki wzrostu, koszty przystąpienia do sieci oraz liczba bankrutujących franczyzobiorców.

Zwycięzca tegorocznego rankingu posiada ponad 33 tys. sklepów z artykułami codziennego użytku. Jak twierdzą przedstawiciele sieci, średnio co cztery i pół godziny otwarty zostaje kolejny sklep 7 Eleven. Na razie, mimo zapowiedzianych planów, firma nie otworzyła żadnego punktu w Polsce.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się sześć firm działających na terenie naszego kraju: Subway; Pizza Hut i KFC (które w Polsce rozwija masterfranczyzobiorca); McDonald’s; InterContinental Hotels i Re/Max oraz dwie, które na razie się z niego wycofały (Dunkin Donuts i Domino’s Pizza).

10 najlepszych systemów franczyzowych 2008 roku wg rankingu Franchise 500:

  1. 7-Eleven
  2. Subway
  3. Dunkin’ Donuts
  4. Pizza Hut
  5. McDonald’s
  6. Sonic Drive In Restaurants
  7. KFC
  8. InterContinental Hotels Group
  9. Domino’s Pizza
  10. Re/Max

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora