07.04.2008

Franczyza w każdej branży

Pod względem chęci zarabiania pieniędzy Polacy nie różnią się zbytnio od innych nacji - mówi Michał Wiśniewski, dyrektor ds. franczyzy w firmie doradczej PROFIT system.

W jakich branżach sprawdza się franczyza?
We wszystkich - bez wyjątku. Franchising okazał się bardzo demokratyczną formą prowadzenia biznesu, nie wyróżnia żadnej branży. Licencję sprzedają banki, firmy dystrybucyjne, usługowe, a także produkcyjne. Sukces pierwszych sieci franczyzowych przyciągnął uwagę innych firm. Zadziałał mechanizm naśladownictwa. Przedsiębiorcy przekonali się, że własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system

Michał Wiśniewski, dyrektor ds. franczyzy w firmie doradczej PROFIT system

Ile sieci franczyzowych działa w Polsce?
Obecnie w naszym kraju można już skorzystać z 400 pomysłów na biznes, a franchising jest znany tak, jak marketing. Już ponad 120 tys. Polaków jest zatrudnionych w 19 tys. firmach należących do franczyzobiorców.

To dużo czy mało?
Pod względem chęci zarabiania pieniędzy Polacy nie różnią się zbytnio od innych nacji. No, może jesteśmy trochę bardziej przedsiębiorczy niż inni, ale z drugiej strony, często ponosi nas w stronę skrajnej niezależności. Tymczasem we franchisingu trzeba działać zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez dawcę licencji, co trochę temperuje niezależność polskiej biznesowej duszy. Jestem jednak pewien, że z pożytkiem dla rodzimych stosunków gospodarczych.

rozmawiała (aw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0