Piątek
22.06.2001
Galerie Handlowe w dużych sklepach
 
Szewc czy salon fryzjerski, cukiernia czy kwiaciarnia? Jakie usługi można spotkać w dużych sklepach?

Wszystkie sklepy starają się zapewnić dużą różnorodność butików i punktów usługowych. Dlatego wyszukawszy w galerii handlowej szewca, możemy mieć pewność, że drugiego już nie znajdziemy. – Dbamy o klientów. Nie chcemy, żeby usługi się powtarzały – tłumaczy Wanda Bakalarczyk ze spółki Metro, właściciela Realu.

- Początkowo w Polsce miały powstać tylko hipermarkety z niewielkimi galeriami handlowymi. Okazał się jednak, że Polacy lubią duże centra handlowe – przekonuje Wanda Bakalarczyk. – Nasze sklepy w Niemczech nie mają tak dużego zaplecza handlowego.

W Leclercu na Ursynowie przy okazji zakupów możemy kupić prasę, zjeść w restauracji, dorobić klucze czy naprawić buty. – Galeria jest uzupełnieniem tego, co supermarkecie – mówi Anna Kostrzewska z Leclerca. – Przed zakupami klient może zostawić rzeczy w pralni, po zakupach może wstąpić na kawę i ciasto do kawiarni.

W Hicie oprócz poczty, banku czy apteki znajdują się też stoiska z odzieżą firmową. – W sklepie nie ma markowej odzieży, więc wynajęliśmy powierzchnię pod sklep z markowymi dżinsami czy bielizną – wyjaśnia Barbara Rabus-Tomala z Hitu. – W ten sposób poszerzyliśmy ofertę i możemy więcej zaoferować naszym klientom.

Umowy z koncesjonerami podpisywane są na wiele lat, dlatego dobranie odpowiedniego asortymentu jest ważne. Zwykle zgłasza się kilka chętnych firm. Która zostaje wybrana?

- Stawiamy bardzo konkretne warunki, czynsz wynosi 125 zł za m kw., opłata na wejście wynosi równowartość sześciomiesięcznego czynszu, a dodatkowo zabezpieczamy się wekslem in blanco – nie każdego przedsiębiorcę na to stać – wylicza Anna Kostrzewska.

- Są to zwykle te same firmy, z którymi współpracujemy od początku działalności w Polsce – opowiada Wanda Bakalarczyk. – Nowe sklepy dokładnie sprawdzamy, unikamy niepewnych partnerów.

Podobnie jest w Hicie. – Umowy podpisujemy od 3 do 5 lat. Często stworzenie stoiska bardzo dużym wydatkiem, wtedy idziemy klientom na rękę i podpisujemy umowy nawet na 10 lat – mówi Barbara Rabus-Tomala z Hitu.

Trudno nie zauważyć, że stoiska na galerii są zharmonizowane z wystrojem supermarketu. Przeszklone wejście, sterylny wystrój i pastelowe kolory sprawiają, że trudno znależć cechy charakterystyczne czy wyróżniające.

- Sieć w Niemczech zatrudnia architekta nadzorującego, aby wszystkie sklepy miały ten sam klimat. Polscy architekci i dekoratorzy doskonale wiedzą, jakie mamy oczekiwania – zdradza Wanda Bakalarczyk.

- Zastrzegamy sobie prawo akceptacji projektu wystroju sklepów. Nie może on odbiegać od naszego pomysłu na aranżację. Nie zgodzilbyśmy się na ekstawaganckie kolory i dziwne meble – twierdzi Anna Kostrzewska. – Zwykle jednak nie musimy inerweniować, a przedstawione nam projekty są akceptowane bez zastrzeżeń.

Na szalone pomysły i niekonwencjonalne projekty przygotowani są tylko w Hicie. – Zostawiamy naszym koncesjonerom dużą dowolność, dopuszczamy bardzo różny wystrój i akceptujemy eszelkie pomysły. U nas akceptacja projektu jest tylko wymogiem formalnym i rzadko ingerujemy w projekty – deklaruje Barbara Rabus-Tomala.

Więcej: Gazeta Wyborcza, 22 czerwca 2001, "Supermarket"

Gazeta Wyborcza

POPULARNE NA FORUM

Nie zapomnij o szkoleniach bhp

Co się dzieje w przypadku gdy kursy bhp się nie odbędą? Wydaje mi się, że wtedy kary są bardzo wysokie.

22 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Finansowanie reklamy we franczyzie

Podstawowym źródłem finansowania działań marketingowych we franczyzie są środki pieniężne zebrane z wpłat na wspólny fundusz przeznaczony na ten cel. Jednakże w...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Polecam reklame w aplikacji która łączy klientów z partnerami handlowymi. Koszt 0 zł. Płacimy do 5% kwoty której klient u nas zostawił. Czyli tak naprawdę płacimy...

407 wypowiedzi
ostatnia 15.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

82 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Biznes po stronie dobra

Dollar General company has its origins in Scottsville, Kentucky from James Luther “J.L.” Turner and his son Cal Turner. James Turner’s father died in an accident in 1902...

18 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

nice post. Thanks for sharing such an interesting and witty post with us. Electromagnetic spider repellent

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018