15.04.2008

Za granicą będzie zielono

Sieć restauracji wegetariańskich Green Way wybiera się za granicę. Pierwsze lokale zostaną otwarte jeszcze w tym roku.

W styczniu 2008 roku spółka Organic Farma Zdrowia, do której należy 14 delikatesów z ekologiczną żywnością, kupiła w sieci Green Way 28 proc. udziałów o łącznej wartości 3,2 mln zł. Strategia firm zakłada konsolidację na rynku zdrowej żywności i wspólny rozwój obu marek.

- W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy otworzyć w Polsce 65 nowych barów Green Way - zapowiada Jerzy Szkolnicki, prezes Green Way. - Otrzymujemy bardzo dużo zapytań o możliwość współpracy z nami, również z zagranicy - dodaje.

Jeszcze w tym roku zostaną uruchomione pierwsze lokale wegetariańskie tej sieci za granicą. Najprawdopodobniej będzie to Wielka Brytania i Niemcy, skąd przychodzi najwięcej zgłoszeń. Model franczyzowy dla zagranicznych punktów ma się jednak różnić od krajowego.

- Chcemy być obecni w 10 krajach Europy, m.in. na Litwie, Łotwie, w krajach skandynawskich i na Zachodzie. Pracujemy intensywnie nad modelem biznesowym i prawnym dla lokali zagranicznych, ponieważ będą one funkcjonowały na nieco innych warunkach. Rynek każdego kraju jest specyficzny - tłumaczy Szkolnicki.

Nowa strategia nie ominie także krajowej sieci. Firma zapowiada zmiany w dotychczasowym modelu franczyzowym. Mają one głównie polegać na standaryzacji sieci i możliwości konsolidacji wyników tak, by wynik finansowy franczyzobiorcy mógł być konsolidowany z wynikami całej sieci.

Z franczyzowego doświadczenia Green Way skorzysta prawdopodobnie także jego nowy udziałowiec, Organic Farma Zdrowia. Jak przyznał Sławomir Chłoń, prezes spółki, do firmy napływa wiele zapytań o model franczyzowy i w tej chwili spółka poważnie zastanawia się nad tym rozwiązaniem.

Obecnie Organic Farma Zdrowia posiada 14 własnych placówek ze zdrową żywnością. Sieć Green Way liczy 35 restauracji franczyzowych, trzy Bio-Piekarnie oraz dwa sklepy Green Way Market. Do 2010 roku w wegetariańskiej sieci ma przybyć 65 nowych lokali. 20 spośród nich będzie otwieranych organicznie - mają należeć do spółki.

(mdk)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Maciej Krzysztoszek

dziennikarz
Napisz do autora