21.04.2008

Alior Bank wkrótce w Polsce

Grupa Carlo Tassara uzyskała zezwolenie KNF na utworzenie nowego banku w Polsce pod nazwą Alior Bank.

Centrala Banku będzie umiejscowiona w Warszawie. Zaplecze techniczne i operacyjne nowej instytucji zostanie zlokalizowane w Krakowie.

Złoto-żółty kolor w logotypie symbolizuje złoto, słońce, dobrobyt, natomiast burgund doświadczenie, pewność i jakość - twierdzą pomysłodawcy Alior Banku.

- Cieszymy się bardzo z pozytywnej i tak szybkiej decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. To dla nas wszystkich wyjątkowa data, ponieważ od niej zaczyna się oficjalna historia Alior Banku – stwierdziła Helene Zaleski, prezes Carlo Tassara International.

Prace projektowe związane z uruchomieniem banku rozpoczęły się we wrześniu 2007 r. Prowadził je stale powiększający się zespół bankowców, liczący obecnie ponad 270 osób. Kadra menedżerska została już praktycznie skompletowana. Aktualnie trwa rekrutacja doradców bankowych, pracowników działu IT oraz tzw. back office’u.

- W momencie otwarcia pierwszych placówek bank będzie zatrudniał 800 osób, na koniec 2008 roku 1 tys., a docelowo - w perspektywie trzech lat - aż 3,5 tys. pracowników – dodała Helene Zaleski.

Po uzyskaniu zezwolenia na utworzenie banku, rozpoczną się prace nad przygotowaniem dla KNF dokumentacji wymaganej do uzyskania licencji operacyjnej. Jej otrzymanie warunkuje rozpoczęcie przez Alior Bank działalności bankowej - planowany termin to druga połowa tego roku. W pierwszym etapie otwartych zostanie 80 placówek bankowych, skupionych w 10 regionach, w 50 największych miastach oraz osiem centrów biznesowych.

W perspektywie trzech lat Alior Bank zamierza pozyskać od 2 do 4 proc. udziałów w rynku oraz zdobyć zaufanie około miliona klientów. Docelowo bank planuje otwarcie 200 oddziałów oraz ponad 400 agencji.

Ma to być bank uniwersalny, obsługujący wszystkie segmenty rynku w ramach dwóch pionów biznesowych: detalicznego i korporacyjnego. Bank przygotowuje atrakcyjną cenowo i innowacyjną ofertę produktów, która już na starcie będzie dostępna zarówno w sieci oddziałów, jak też poprzez Internet. Kapitał własny banku wynosi 1,5 miliarda zł.

Alior Bank jest największą od 30 lat tego typu inwestycją w Europie oraz jedną z największych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Od początku swojego istnienia Alior Bank znajdzie się wśród 10 największych banków w Polsce pod względem wielkości kapitałów własnych. Bankiem pokieruje czteroosobowy zarząd, którego prezesem zostanie Wojciech Sobieraj, a wiceprezesami będą Krzysztof Czuba, Niels Lundorff oraz Cezary Smorszczewski.

(smoli)