24.07.2008

Umowy Orlenu pod lupą kontrolerów

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Orlenowi. Zarzuca firmie zakazane narzucanie cen i grozi wysoką karą.

Kontrolerzy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po analizie rynku paliw doszli do wniosku, że Orlen oraz jego stacje patronackie mogli porozumieć się i wbrew prawu ustalać ceny paliw na stacjach benzynowych.

Stacja paliw PKN Orlen.

Stacja Orlen

Pod lupę UOKiK wziął dwie stacje w Krasnymstawie i Lechowie. Urząd wszczął postępowanie, bo uznał, że w umowach koncernu z patronatami, prawo ustalania cen zostało przyznane płockiej firmie.

Jeśli zarzuty potwierdzą się, Orlenowi może grozić kara w wysokości aż do 10 proc. zeszłorocznych przychodów. Według wyliczeń byłoby to 4,27 mld zł.

Przedstawiciele paliwowego koncernu zapewniają, że Orlen nie narzuca niezależnym przedsiębiorcom cen paliw i dodają, że w umowach podpisywanych z biorcami licencji kwestia ustalania cen paliw leży po stronie partnerów koncernu.

Michał Wiśniewski, doradca we franczyzie z firmy PROFIT system tłumaczy, że zmowy cenowe są zakazane, ponieważ zmuszają konsumentów do droższych zakupów. Wiśniewski dodaje, że jakiekolwiek ustalanie cen minimalnych jest zakazane i dotyczy wszelkich umów stosowanych w obrocie gospodarczym, w tym także tych franczyzowych i patronackich. Dodaje też, że zapisom prawa towarzyszy jednak niska świadomość faktu, że narzucanie cen minimalnych jest zakazane. Dlatego przedsiębiorcy powinni pamiętać, by takich zapisów nie było w umowach podpisywanych z partnerami. Nie dotyczy to tylko franczyzy.

- W przypadku Orlenu i jego franczyzobiorców analiza UOKiK nie ograniczy się do weryfikacji zapisów umowy patronackiej – mówi Wiśniewski. - Nawet jeśli w umowach nie znalazły się klauzule zakazane, urząd sprawdzi czy nie dochodziło do innych działań naruszających przepisy. Np. czy nie było nieformalnych spotkań, podczas których zapadały decyzje w sprawie cen, analogicznie jak to miało miejsce w sprawie zmowy cenowej zawiązanej przez producentów farb i markety budowlane.

(bog)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Michał Bogurat

dziennikarz