25.09.2008

Biopaliwo u Muszkieterów

Sieć Intermarche, na swoich stacjach zlokalizowanych w sąsiedztwie supermarketów, rozpoczęła testową sprzedaż biodiesla B20.

Na razie ekologiczne paliwo można kupić na stacji w Malborku i Świdwinie. Intermarche jest pierwszą siecią placówek wielkopowierzchniowych, która rozpoczęła sprzedaż biopaliwa.

Sprzedawany na stacjach Intermarche biodiesel B20 składa się w 80 proc. z oleju napędowego (ON) i w 20 proc. z estrów kwasów tłuszczowych. Jest on bardziej ekologiczny w stosunku do ON, odnawialny i nietoksyczny. Używanie biopaliw pozwala na zmniejszenie importu i zużycia ropy.

- Większość klientów posiadających samochody z silnikiem diesla mniej lub bardziej świadomie, ale już tankuje paliwo z domieszkami – mówi Aleksander Hołoga, specjalista ds. stacji paliw w Intermarche. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że na początku biodiesel B20 będzie wybierany głównie przez kierowców z firm transportowych i rolników, ponieważ oni już się przyzwyczaili do tego rodzaju paliwa. Natomiast wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, liczba kierowców, którzy zaczną tankować biodiesla, z pewnością również się zwiększy.

Zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 czerwca 2007 r. istnieje obowiązek stosowania biokomponentów w paliwach. W 2008 roku wynosi on min. 3,45 proc., natomiast do roku 2013 wrośnie do 7,10 proc. Jeżeli test w wybranych stacjach Intermarche wypadnie pozytywnie, sieć zacznie modyfikację pozostałych stacji dostawiając zbiornik pod biopaliwo. Natomiast nowe stacje będą wyposażane w dodatkowy zbiornik już przed uruchomieniem.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora