24.07.2001

Zamknięto 19,6 tys. sklepów

Co raz mniej gęsta sieć w handlu

Prawo i Gospodarka przedstawiła raport GUS o placówkach handlu detalicznego w Polsce. W ub. r. było w Polsce 430,6 tys. sklepów, czyli o 19,6 tys. mniej niż w roku poprzednim – ustalił GUS, podaje dziennik finansowy. Prawdopodobnie znacznie zmniejszyła się również liczba kiosków i straganów.

W naszym kraju znajduje się jedna z najgęstszych (ale nie nowoczesnych) sieci handlowych w Europie. W latach 1990-1998 liczba punktów sprzedaży detalicznej zwiększyła się ponad dwukrotnie – do 950 tys. Po tym okresie handel zaczął się kurczyć. Dotyczyło to w największym stopniu budek, szczęk i straganów, ale nadal jest ich ponad 400 tys., choć danych za ub.r. jeszcze nie ma. Z ustaleń GUS wynika jednak, że w ub. r. stosunkowo duży był spadek liczby sklepów (o 19,6 tys.).

Jak wyjaśnia dla Prawa i Gospodarki prof. Misiąg z Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumcji - Jest to proces naturalny który doprowadzi do tego, że funkcjonujący u nas handel będzie sprawniejszy.
Przybywa jednak szybko dużych placówek. W ubiegłym roku liczba sklepów o powierzchni sprzedaży ponad 400 m kw zwiększyła się o 325 do 3838. Jeszcze w 1991 r. było ich 1905.

- Likwidacja dużej części drobnych placówek handlowych i małych sklepów jest u nas nieuchronna. Wzrastająca konkurencja nie dopinguje kupców do łączenia firm. Tymczasem koszty funkcjonowania ich sklepów rosną szybko, co klienci dostrzegają przy zakupie. Małe sklepy zaopatrują się drogo, bo trudno negocjować im ceny przy odbiorze małych partii towarów – komentuje dla Prawa i Gospodarki dane GUS Janusz K. Kowalski.

Więcej: Janusz K. Kowalski, Prawo i Gospodarka, 24 lipca 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0