13.10.2008

Salon zakończony, czas otworzyć własny biznes

Już po raz szósty odbył się ogólnopolski Salon Franchisingu. Polacy nie boją się kryzysu i chcą zakładać własne firmy.

W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zakończył się szósty ogólnopolski Salon Franchisingu. Tegoroczna edycja Salonu trwała trzy dni. Miejscem spotkania firm franczyzowych oraz osób poszukujących pomysłów na własną firmę był warszawski Pałac Kultury i Nauki. Impreza rozpoczęła się w czwartek, a otworzyli ją m.in. wiceminister finansów, Katarzyna Zajdel-Kurowska, Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy oraz Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Salonowi franczyzy towarzyszyły targi Twoje pieniądze i Coin Expo.

Otwarcie tegorocznego Salonu Franchisingu. Na zdjęciu od lewej (w pierwszym rzędzie) Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy, Katarzyna Zajdel - Kurowska, wiceminister finansów i Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

Podczas tegorocznego Salonu swoją ofertę dla osób zainteresowanych otworzeniem własnej firmy na zasadach franczyzy lub agencji przedstawiło kilkudziesięciu wystawców. Reprezentowali różne branże: spożywczą, odzieżową, gastronomiczną, szkoleniową, bankową, doradczą, jubilerską. Wśród wystawców znaleźli się m.in. sieć Groszek, McDonald's, BoConcept, Fornetti, Subway, 5-10-15, Pekao S.A, ING Bank Śląski. Franczyzodawcy prezentowali swoją ofertę dla partnerów. Czekali na osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy.

Stoisko Fornetti

- Odbyliśmy wiele rozmów z osobami zainteresowanymi naszą licencją. Mam nadzieję, że kilka z nich zaowocuje podpisaniem umów i otwarciem naszych nowych restauracji – mówi Monika Dąbrowska z McDonald's.

Stoisko BoConcept

Wystawcy na różne sposoby starali się przyciągnąć uwagę zwiedzających. Na stoiskach zobaczyć więc można było biżuterię, odzież lub firany. Zainteresowani mogli także zasięgnąć porady specjalisty od zdrowego żywienia czy skosztować ciastek lub hot-dogów.

Rozmowy na stoisku McDonald's

Salon był nie tylko miejscem bezpośrednich spotkań biznesowych. W trakcie imprezy odbyło się forum szkoleniowe. Paweł Jarocki z Narodowego Banku Polskiego mówił o poziomie wiedzy Polaków o ekonomii i przedsiębiorczości, Arkadiusz Słodkowski, przedstawiciel POF, przybliżył osobom chcącym otworzyć własny biznes na zasadach franczyzy, scenariusz jaki powinni zrealizować, by ich inwestycja zakończyła się powodzeniem. Z kolei Adam Warmiński z McDonald's opowiadał o warunkach funkcjonowania amerykańskiej sieci i zasadach przystąpienia w ramach systemu franczyzowego. Anna Pławińska z Ambasady Australii w Polsce przybliżyła australijski rynek franczyzowy. Mówiła także o firmach z Antypodów rozwijających się na zasadach franczyzy, głównie tych które chcą zainwestować w Polsce i szukają partnerów. Karina Korczyńska z Profit System radziła, jak przekształcić swój biznes w sieć franczyzową

Stoisko Subway

Salon to jednak przede wszystkim osoby zwiedzające, którzy szukają inspiracji, pomysłów, a także już gotowych rozwiązań biznesowych.

Stoisko Polish Hot - Dog

- Przyszliśmy na targi, bo chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o franczyzie. Na razie uczymy się w szkole gastronomicznej, ale nie wykluczamy, że po maturze założymy firmę. Może jakiś bar na zasadach franczyzy? – mówi Piotr Fergin ze stołecznego Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego.

Stoisko Atlantic

Inni przyszli na targi, bo już chcą inwestować i szukali odpowiedniej dla siebie marki.

- Mamy dorastające dzieci, a zauważyliśmy że w naszym Legionowie brakuje sklepów odzieżowych dla młodzieży. Zawsze chcieliśmy prowadzić własny biznes i pomyśleliśmy o otwarciu właśnie takiego sklepu. Na targach szukamy ofert franczyzowych z tej branży – opowiada Jacek Węgrzynowski.

Wykład podczas Salonu Franchisingu

Mimo dużej liczby rozmów biznesowych wśród kandydatów na przedsiębiorców zdarzało się nieustasfakcjonowanie: goście salonu chcieliby, aby na targach prezentowała się większa liczba wystawców, a pomysły na biznes były bardziej oryginalne. Jednak w tym roku widać było wyraźny wzrost zainteresowania franczyzą i tym samym - targami. Przez trzy dni Salon Franchisingu odwiedziło ponad 3000 osób. Pełna sala podczas forum edukacyjnego robiła wrażenie. Odwiedzający - jak nas przekonywali - starali się porozmawiać z jak największą liczbą wystawców, aby móc porównać oferty franczyzowe. Wystawcy informowali o podpisanych listach intencyjnych z przyszłymi biorcami licencji.

Stoisko Naturhouse

Targi zakończyły się w sobotę, a kolejne już za rok.

(bog)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Michał Bogurat

dziennikarz