19.11.2008

Chińska kuchnia we franczyzie

Sfinks Polska, właściciel sieci Wook, planuje powiększenie liczby restauracji w kraju oraz rozwój tej sieci za granicą.

Wook to restauracje oferujące dania kuchni chińskiej. W kraju działają obecnie 4 punkty: dwa w Łodzi oraz po jednym w Warszawie i Wrocławiu. W tym roku powstać ma jeszcze jedna restauracja – w Gdańsku. Szybka rozbudowa sieci planowana jest na 2009 r. Uruchomionych zostanie 10 nowych restauracji. Wook zadebiutuje także poza granicami Polski, być może pierwszym krajem gdzie się pojawi będą Czechy.

Wnętrze restauracji WOOK.

Wnętrze restauracji sieci Wook fot. Wook

- Polską sieć zamierzamy rozwijać poprzez franczyzę – informuje Bartosz Ziółek, business development manager. - Mamy bowiem świetnie funkcjonujący sprawdzony i system franczyzowy, na zasadach którego działa sieć Sphinx. To będzie podstawa modelu, który obecnie jest dopracowywany i który wykorzystamy do rozwoju sieci Wook.

Ziółek dodaje, że szybszy rozwój sieci spowodowany jest kłopotami z pozyskiwaniem atrakcyjnych lokalizacji pod restauracje. Dodatkową trudnością jest sprowadzenie kucharzy, bowiem ci pracujący w Wook-ach, to rodowici Chińczycy.

Obecnie w restauracjach wprowadzany jest system elektronicznego składania zamówień oraz tzw. „mobilny” kelner pozwalający m.in. na przywoływanie kelnera, wezwanie kierownika restauracji czy poproszenie o rachunek. Oba udogodnienia będą już wkrótce dostępne także dla klientów sieci Sphinx.

(bog)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Michał Bogurat

dziennikarz