10.12.2008

Dla kogo AIG?

Pod koniec listopada PKO BP złożył amerykańskiemu koncernowi ofertę kupna 99,9 proc. akcji AIG Banku oraz 100 proc. akcji AIG Credit.

Transakcja miałaby zostać sfinansowana ze środków własnych. Oferta została przyjęta i rozpoczęto już wstępne rozmowy. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, PKO BP znacznie zwiększy swoje udziały w rynku pożyczek konsumpcyjnych (consumer finance) i umocni swoją pozycję w sektorze bankowości detalicznej. Niewykluczone, że bank, który przejmie AIG Bank Polska stanie się właścicielem sieci 180 placówek własnych i 43 partnerskich. Jednak na chwilę obecną żaden z banków nie chce komentować tych informacji.

Na razie nie wiadomo, co stanie się z partnerami banku - jeśli dojdzie do jego przejęcia.

Amerykański AIG – do niedawna największa firma ubezpieczeniowa na świecie - przeżywa obecnie kłopoty finansowe związane z kryzysem rynku nieruchomości w USA, w który sporo zainwestował. Koncern był bliski ogłoszenia bankructwa, do którego jednak nie doszło, dzięki rządowej pożyczce. Mimo że ryzyko upadłości jest już znacznie mniejsze, Amerykanie wyprzedają swoje aktywa na całym świecie. Chętnych na kupno polskiej spółki AIG nie brakuje. Zainteresowane przejęciem są również: ING oraz HSBC.

(awh)