Koszule i garnitury z Chin

W 2009 r. powstanie kilkanaście nowych salonów marek z grupy Vistula&Wólczanka
Środa
14.01.2009
Vistula& Wólczanka szuka oszczędności, dlatego część produkcji swoich kolekcji przenosi na Daleki Wschód.
 

Vistula & Wólczanka szykuje się do kryzysu i szuka oszczędności. Ubiegły rok zakończyła z przychodami ze sprzedaży sięgającymi 500 mln zł. W ostatnim kwartale zanotowała zaś 133 mln zł przychodów, ale także stratę 13,9 mln zł. Zarząd firmy zapowiedział więc oszczędności. Ograniczony zostanie budżet marketingowy, nie obędzie się także bez zwolnień. Firma prowadzi obecnie rozmowy z bankami na temat przejęcia długu w wys. 250 mln zł, jaki spółka ma w Fortis Banku. Plan zakłada przejęcie zobowiązania przez jedną z instytucji i rozłożenie spłaty zadłużenia na 10 lat.

Jednak najważniejsze zmiany nastąpią w zakresie produkcji. Giełdowa spółka zamierza bowiem część produkcji ubrań przenieść do Azji i zlecać ją tamtejszym firmom. W 2009 r. na Dalekim Wschodzie powstawać ma 20 proc. całej produkcji (dotychczas było to niewiele ponad 3 proc.). Podobnie stać się ma w przypadku nowej marki - W. Kruk (producenta biżuterii), którą w 2008 r. kupił koncern. Kolekcje jubilerskie także będą powstawać w Azji, docelowo nawet w 90 proc. Reszta wyrabiana będzie w kraju.

Na bieżący rok Vistula & Wólczanka planują otwarcie kilkudziesięciu nowych sklepów, w tym Vistuli i W. Kruk, Wólczanki i Deni Cler.

(bog)


Profil mężczyzny
Michał Bogurat
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.