16.02.2009

Dobry moment na kupno nieruchomości?

- O rynku nieruchomości mówi Piotr Sumara, główny analityk Biura Nieruchomości Północ.

Czy 2009 r. będzie czasem na zakupy nieruchomości, czy nadal będą spadać ich ceny?
W 2009 roku wzrośnie udział kredytów w programie „rodzina na swoim”, w którym Państwo dopłaca połowę odsetek. Ceny w miastach, które zostały zaakceptowane do programu obejmują dużą część inwestycji, co gwarantuje poprawę sprzedaży wśród deweloperów. Spadające ceny mieszkań w dużych aglomeracjach są coraz bardziej zachęcające dla kupujących. W którym dokładnie momencie może nastąpić odbicie rynku, tego nikt w obecnej sytuacji nie wie.

Piotr Sumara, główny analityk Biura Nieruchomości Północ

Oprócz programu „rodzina na swoim” dużym plusem będzie spadające oprocentowanie kredytów w polskiej walucie. Spadające ceny nieruchomości będą coraz bardziej kusiły posiadaczy wolnej gotówki, której na depozytach bankowych nie brakuje. W roku ubiegłym klienci wycofali dziesiątki miliardów złotych z funduszy inwestycyjnych, które też w dużej części będą ulokowane w nieruchomościach. Ograniczona podaż nowych mieszkań czy domów też będzie miała wpływ na ceny. Dziś deweloperzy budują zaledwie 15% tego co jeszcze rok temu.

W którymś momencie nastąpi przełamanie rynku i popyt będzie rósł, co spowoduje na nowo powolny wzrost cen nieruchomości. Nieruchomość w polskim przekonaniu jest dobrą i pewną lokatą. Dlatego uważam, że okazji cenowych już teraz należy szukać, a tych niewątpliwie nie brakuje na rynku.

rozmawiała (agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0